Gjilan.AL

G-Lan City

Zyrtare: Julian Araujo transferohet te Barcelona

Barcelona më në fund zyrtarizon blerjen e talentit meksikan, Julian Araujo nga Los Angeles Galaxy. 21-vjeçari ka firmosur me klubin katalan kontratë deri në qershor 2026, pra për tri sezone e gjysmë.

Në fakt, blerja e talentit meksikan ishte tentuat në momentet e fundit të merkatos së janarit, por transferimi dështoi pasi ishte kryer 18 sekonda pas afatit. Klubi i Barcelonës iu drejtua Gjykatës së Arbitrazhit Sportiv për të vërtetuar se gjithçka ishte kryer në kohë.

@julian__araujo : “És un honor ser el primer jugador de les @BarcaAcademy en signar pel Barça”

Las primeras palabras del nuevo jugador del #BarçaAtlètic vistiendo de blaugrana#ForçaBarça pic.twitter.com/w9NdIo7kmG

— Barça Atlètic (@FCBarcelonaB) February 17, 2023

Araujo zbarkoi të enjten në Barcelonë dhe menjëherë do të vihet nën urdhrat e bashkatdhetarit të tij, Rafa Márquez, për t’u stërvitur me Barça Atlètic, në pritje te regjistrimit.

¡𝘽𝙞𝙚𝙣𝙫𝙚𝙣𝙞𝙙𝙤 𝙖 𝘽𝙖𝙧𝙘𝙚𝙡𝙤𝙣𝙖, @julian__araujo !

pic.twitter.com/x7awCCPjm4

— Barça Atlètic (@FCBarcelonaB) February 17, 2023

“Jam shumë i lumtur për këtë hap të madh në karrierën time dhe i gatshëm të jap gjithçka për këtë klub të madh”, siguroi meksikani pas mbërritjes në Barcelonë.

Acuerdo con LA Galaxy para el traspaso de 𝗝𝘂𝗹𝗶𝗮́𝗻 𝗔𝗿𝗮𝘂𝗷𝗼

El jugador se incorpora al #BarçaAtlètic y firma hasta el 30 de junio del 2026

https://t.co/hZapgV8E1S

¡Bienvenido, @julian__araujo !#ForçaBarça pic.twitter.com/r9vFXNJl3P

— Barça Atlètic (@FCBarcelonaB) February 17, 2023