Gjilan.AL

G-Lan City

Zelensky i heq shtetësinë ukrainase aleatëve të Putinit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka thënë se i kishte hequr shtetësinë Viktor Medvedchuk, i cili dikur shihej si aleati kryesor i liderit rus Vladimir Putin në Kiev dhe ishte akuzuar për tradhti të lartë.

Medvedchuk, një ish-deputet ukrainas, i cili iu dorëzua Rusisë në një shkëmbim të burgosurish shtatorin e kaluar, iu hoq shtetësia së bashku me tre të tjerë, tha Zelenskyy në fjalimin e tij të përditshëm.

Bazuar në materialet e përgatitura nga siguria dhe shërbimet shtetërore të migracionit të Ukrainës dhe në përputhje me kushtetutën, “kam vendosur t’u heq shtetësinë katër personave”, tha Zelenskyy.

The post Zelensky i heq shtetësinë ukrainase aleatëve të Putinit appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]