Gjilan.AL

G-Lan City

Von der Leyen: Agresioni i Rusisë është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Evropën

Agresioni i Rusisë në Ukrainë është një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë e Evropës, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë një vizite në Indi të hënën.

“Duke synuar dhe vrarë civilë të pafajshëm. Rishikimi i kufijve me forcë. Duke nënshtruar vullnetin e një populli të lirë. Kjo bie ndesh me parimet thelbësore të sanksionuara në Kartën e OKB-së. Në Evropë, ne e shohim agresionin e Rusisë si një kërcënim të drejtpërdrejtë për sigurinë tonë, “tha von der Leyen në një fjalim në “Raisina Dialogue”, një konferencë gjeopolitike në Nju Delhi, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ajo tha se agresioni i paprovokuar dhe i pajustifikuar i Moskës kundër Ukrainës do të ishte një dështim strategjik dhe se Bashkimi Evropian po bënte gjithçka që mundet për të ndihmuar Ukrainën të luftojë për lirinë e saj.

The post Von der Leyen: Agresioni i Rusisë është një kërcënim i drejtpërdrejtë për Evropën appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]