Gjilan.AL

G-Lan City

Vallëzuan së bashku në rrugë, çifti dënohet me mbi 10 vjet burgim në Iran (VIDEO)

Një çift iranian rreth të 20-tave është dënuar me 10 vjet burgim, pasi postuan një video të tyre duke vallëzuar në rrugë.

Astiazh Haqiqi, 21 vjeçe, dhe i fejuari i saj Amir Mohammad Ahmadi, 22 vjeç, thuhet se janë dënuar për “promovim të korrupsionit dhe prostitucionit, bashkëpunim kundër sigurisë kombëtare dhe propagandë kundër institucionit”.

Është e paqartë se sa kohë është dënimi për secilën prej dënimeve të veçanta me të cilat përballen. Ata janë dënuar secili me gjithsej 10 vjet e gjysmë – një dënim i kombinuar për akuzat.

Nëse verdiktet e tyre do të lihen në fuqi, ata do të duhet të kryejnë afatin më të gjatë të dënimit.

Sipas raportimeve, atyre u është shqiptuar edhe një ndalim dyvjeçar për të përdorur rrjetet sociale dhe për t’u larguar nga vendi.

Autoritetet po japin dënime të rënda për njerëzit që shihen si të përfshirë në protesta pas vdekjes së një gruaje që u ndalua nga policia e moralit.

Çifti nuk e lidhi vallëzimin e tyre me protestat e vazhdueshme në Iran, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Një burim tha se arrestimi i çiftit erdhi pasi ata postuan videon në llogaritë e tyre në Instagram, të cilat kanë një numër të përgjithshëm prej afro dy milionë ndjekës.

An Iranian couple have been sentenced to a ten and a half year jail sentence after a video of the pair slow dancing was published online.

In Iran, women are not allowed to dance or appear without a headscarf in public. #9News pic.twitter.com/RSdl3FOreY

— 9News Australia (@9NewsAUS) February 1, 2023

The post Vallëzuan së bashku në rrugë, çifti dënohet me mbi 10 vjet burgim në Iran (VIDEO) appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]