Gjilan.AL

G-Lan City

Ushtria ruse nis ofensivë në rajonin Zaporizhzhia

AFP-ja raporton se ushtria ruse sot ka thënë se trupat e saj kanë nisur një ofensivë në rajonin Zaporizhzhia, në juglindje të Ukrainës.

Forcat ruse pretenduan të kenë fituar “më shumë vija avantazhi dhe pozicione” gjatë sulmit, raporton “The Guardian”.

Rajoni është bërë burim i luftimeve të ashpra në javët e fundit. Oleksandr Starukh, guvernator i rajonit, tha se forcat ruse ndërmorën 160 sulme granatuese gjatë natës.

Në një postim në “Telegram”, ai tha se 21 qytete kanë qenë cak. Një grua është vrarë dhe dy persona tjerë kanë pësuar lëndime. /Klankosova.tv

The post Ushtria ruse nis ofensivë në rajonin Zaporizhzhia appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]