Gjilan.AL

G-Lan City

Ukraina: Forcat ruse po e përshkallëzojnë ofensivën në jug dhe lindje

Ukraina ka bërë të ditur se Rusia po e përshkallëzon ofensivën në jug dhe lindje, por se po përballet me rezistencë të ashpër në disa zona.

Zyrtarët ukrainas kanë bërë të ditur se si pasojë e rezistencës trupat ruse në disa vende kanë filluar të zmbrapsen.

“Trupat ruse kanë nisur një ofensivë në të gjitha drejtimet”, tha Alexei Arestovych, këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky, në televizionin ukrainas.

Forcat ruse janë fokusuar veçanërisht në qytetet Kramatorsk dhe Sloviansk në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës dhe në Kryvyi Rih në rajonin jugor të Khersonit.

Rusët e kanë mbajtur nën kontroll qytetin Kherson që në ditët e para të pushtimit, si dhe janë përpjekur të shkojnë drejtë veriut çdo herë, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

The post Ukraina: Forcat ruse po e përshkallëzojnë ofensivën në jug dhe lindje appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]