Gjilan.AL

G-Lan City

Suedia lëshon raketë kërkimore, godet aksidentalisht Norvegjinë

Një raketë kërkimore e lëshuar nga Sweden Space Corp (SSC) herët të hënën nga Qendra Hapësinore Esrange në Suedinë veriore nuk funksionoi dhe u ul 15 kilometra brenda Norvegjisë fqinje.

Raketa arriti një lartësi prej 250 kilometrash ku eksperimentet u kryen në gravitetin zero, tha agjencia në një deklaratë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

“Ai u ul në male në 1 mijë metra lartësi dhe 10 kilometra nga vendbanimi më i afërt”, i tha Reuters të martën Philip Ohlsson, kreu i komunikimit në SSC.

Ka rutina kur gjërat shkojnë keq dhe ne informojmë qeveritë suedeze dhe norvegjeze, si dhe aktorë të tjerë, tha ai.

Puna për marrjen e ngarkesës është duke u zhvilluar dhe një hetim është duke u nisur për të përcaktuar detajet teknike pas shtegut të paplanifikuar të fluturimit, tha agjencia.

“Autoritetet norvegjeze marrin shumë seriozisht çdo aktivitet të paautorizuar në anën norvegjeze të kufirit”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme me e-mail për agjencinë britanike.

Në rast të ndonjë shkeljeje kufiri, personat përgjegjës duhet të informojnë menjëherë autoritetet përkatëse norvegjeze, ku përfshihet edhe ministria e jashtme, përmes kanaleve të duhura, tha zëdhënësi.

Ministria nuk kishte marrë një njoftim zyrtar për incidentin nga autoritetet suedeze, shtoi ajo.

Puna në territorin norvegjez për të shpëtuar çdo rrënoja kërkon gjithashtu pëlqimin paraprak, tha zëdhënësi.

Ministria e Jashtme norvegjeze tha se nuk ishte në dijeni nëse kishte ndonjë dëmtim në rrethinë, ndërsa një zëdhënës i SSC-së tha se raketa ra shumë larg ndonjë vendbanimi të mundshëm. /Albanianpost/