Gjilan.AL

G-Lan City

Studim: Infeksioni COVID-19 rrit rrezikun e problemeve afatgjata gastrointestinale

Njerëzit që kanë pasur COVID-19 janë në rrezik të shtuar të zhvillimit të çrregullimeve gastrointestinale (GI) brenda një viti pas infektimit në krahasim me njerëzit që nuk janë infektuar, sipas një analize të të dhënave shëndetësore federale nga studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit.

Gjendje të tilla përfshijnë problemet e mëlçisë, pankreatitin akut, sindromën e zorrës së irrituar, refluksin acidik dhe ulcerat në mukozën e stomakut ose të zorrëve të sipërme, shkruan Medical Xpress përcjell Gazeta Shneta.

Trakti gastrointestinal pas COVID-19 shoqërohet gjithashtu me një gjasë të shtuar për kapsllëk, diarre, dhimbje barku, fryrje dhe të vjella.

“Problemet gastrointestinale ishin ndër të parat që u raportuan nga komuniteti i pacientëve,” tha autori i studimit, Dr. Ziyad Al-Aly, epidemiolog klinik në Universitetin e Uashingtonit i cili ka studiuar gjerësisht efektet afatgjata të infeksionit COVID-19.

“Është gjithnjë e më e qartë se trakti gastrointestinal shërben si një rezervuar për virusin.”

Studimi u botua më 7 mars në revistën Nature Communications. /Gazeta Shneta/

The post Studim: Infeksioni COVID-19 rrit rrezikun e problemeve afatgjata gastrointestinale appeared first on Gazeta Shneta.