Gjilan.AL

G-Lan City

Si ta menaxhoni stresin kronik, përfitimet shëndetësore të mahnitshme të vitaminës C

Sistemi juaj imunitar punon shumë për të luftuar mikrobet dhe për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.

Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e hormoneve të stresit si kortizoli. Kujdesi i duhur për veten dhe ngrënia e mjaftueshëm e ushqimeve që përmbajnë vitaminë C do t’ju ndihmojë të mbani sistemin tuaj imunitar të fortë, shkruan burimi Health News përcjell Gazeta Shneta.

Sistemi juaj imunitar është një rrjet kompleks i përbërë nga organe, qeliza, nyje limfatike, gjëndra dhe inde të ndryshme.

Detyra e tij kryesore është t’ju mbajë të shëndetshëm dhe të lirë nga mikrobet. Kur sistemi juaj imunitar funksionon siç duhet, ai aktivizohet dhe mobilizohet kur një mikrob hyn në trupin tuaj.

Për të mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë, ka hapa që mund të ndërmerrni. Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e sistemit imunitar. Kortizoli, një hormon stresi mund të reduktohet nëse dieta juaj përmban shumë vitaminë C.

Çfarë është vitamina C?

Vitamina C, e njohur gjithashtu si acidi L-askorbik, është një vitaminë e tretshme në ujë që gjendet natyrshëm në shumë fruta dhe perime. Ndërsa shumica e kafshëve sintetizojnë vitaminën e tyre C, njerëzit nuk e bëjnë këtë, kështu që ne duhet ta marrim atë nga ushqimet që hamë.

Kur hani ushqime që përmbajnë vitaminë C, trupi juaj ruan një sasi të vogël në qelizat e bardha të gjakut, gjëndrat mbiveshkore dhe zona të tjera.

Përfitimet e vitaminës C

Vitamina C është jetike për shëndetin tuaj dhe ka shumë procese të ndryshme trupore që kërkojnë vitaminë C.

Këto përfshijnë:

– Formimi i kolagjenit: kolagjeni është një komponent i rëndësishëm i indit lidhës.

– Shërimi i plagës: vitamina C ndihmon në të gjitha aspektet e procesit të shërimit të plagëve.

– Prodhimi i neurotransmetuesve: vitamina C ndihmon në prodhimin e neurotransmetuesve që ndikojnë në humor, si dopamina, serotonina, epinefrina.

– Thithja e hekurit: hekuri është një mineral kyç në ruajtjen e shëndetit.

– Metabolizimi i proteinave: proteina është blloku ndërtues për të gjitha indet e trupit.

– Mbrojtje nga radikalet e lira: vitamina C vepron si një antioksidant dhe ndihmon në ngadalësimin e plakjes dhe përparimin e disa sëmundjeve.

– Shëndeti imunitar: vitamina C luan një rol të rëndësishëm në funksionin e imunitetit.

Burimet e vitaminës C

Vitamina C gjendet në shumë lloje ushqimesh. Burimet më të mira përfshijnë: specat e kuq dhe jeshil, brokoli, portokallet dhe frutat e tjera agrume, luleshtrydhet, lakrat, pjepër, kivi dhe patate.

Me kalimin e moshës, nevoja jonë për vitaminë C rritet. Njerëzit që pinë duhan kanë nevojë për vitaminë C shtesë për të luftuar stresin e shtuar oksidativ që tymi i cigares ka në trup. Është e vështirë të hani shumë vitaminë C pasi çdo shtesë ekskretohet përmes urinës.

Gjithashtu, vitamina C mund të shkatërrohet nga nxehtësia, kështu që është më mirë të konsumoni shumë nga këto ushqime të papërpunuara në mënyrë që të merrni mjaftueshëm vitaminë C.

Vitamina C luan një rol të rëndësishëm në përgjigjen e sistemit tuaj imunitar ndaj stresit.

Në veçanti, stimulon prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat luftojnë infeksionin, dhe enzimave të mëlçisë, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në mbajtjen e trupit tuaj pa toksina.

Nivelet e ulëta të vitaminës C mund të dobësojnë sistemin tuaj imunitar.

Një sistem i fortë imunitar mund të luftojë infeksione si ftohja ose gripi dhe madje mund të sulmojë kancerin.

Marrja e mjaftueshme e vitaminës C duke ngrënë fruta dhe perime të freskëta dhe plotësimi me suplemente nëse është e nevojshme, mund të kundërpeshojë nivelin e lartë të kortizolit që keni në trupin tuaj kur përjetoni stres kronik.

Studimet sugjerojnë se vitamina C mund të zvogëlojë stresin dhe të përmirësojë sistemin imunitar duke frenuar lirimin e kortizolit. /Gazeta Shneta/

The post Si ta menaxhoni stresin kronik, përfitimet shëndetësore të mahnitshme të vitaminës C appeared first on Gazeta Shneta.