Gjilan.AL

G-Lan City

“Shumë herët” për të folur për kandidimin e Putinit në zgjedhjet e 2024-ës, thotë Kremlini

Është “shumë herët” për të folur për një ofertë të mundshme për zgjedhjet e vitit 2024 për presidentin rus Vladimir Putin, sipas zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov.

“Presidenti nuk ka bërë asnjë deklaratë në lidhje me këtë”, u tha Peskov gazetarëve të hënën kur u pyet nëse Putin po kërkonte të kandidonte në zgjedhjet e ardhshme, transmeton Klankosova.tv.

“Puna vazhdon si pjesë e orarit të rregullt rutinë të presidentit,” shtoi ai.

I pyetur nëse Kremlini ka filluar tashmë përgatitjet për fushatën, Peskov tha se është “shumë herët” për të folur për të pasi Kremlini ka “shumë çështje aktuale”.

Putin ka “një orar shumë aktiv dhe një agjendë të ngjeshur”, shtoi ai.

Putin aktualisht është duke shërbyer mandatin e tij të katërt si president i Rusisë dhe në fakt ka qenë në pushtet që nga viti 1999 kur u emërua për herë të parë kryeministër. Ai më vonë u bë president në detyrë kur paraardhësi i tij Boris Yeltsin dha dorëheqje, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv

Në vitin 2021, Putin nënshkroi amendamentet kushtetuese në ligj, të cilat do t’i lejonin atij të kërkonte edhe dy mandate të tjera gjashtëvjeçare kur të përfundojë presidenca e tij aktuale në vitin 2024.

The post “Shumë herët” për të folur për kandidimin e Putinit në zgjedhjet e 2024-ës, thotë Kremlini appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]