Gjilan.AL

G-Lan City

Shtohet numri viktimave nga tërmeti në Turqi e Siri, 2701 të vdekur e mbi 13 mijë të plagosur

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri është rritur në të paktën 2701 pas tërmetit të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që tronditi Turqinë jugore herët të hënën.

Numri i përgjithshëm i të plagosurve në Turqi dhe Siri u ngjit në 13,572.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Siri u rrit në 1050. Agjencia e re SANA raporton 570 vdekje në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe grupi “Helmetat e Bardha”, i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, raportoi 480 vdekje në zonat e kontrolluara nga opozita.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Turqi është rritur në 1651, sipas nënpresidentit të Turqisë Fuat Oktay.

Të paktën 11,119 persona janë plagosur në Turqi dhe 2,453 janë plagosur në Siri pas tërmetit.

The post Shtohet numri viktimave nga tërmeti në Turqi e Siri, 2701 të vdekur e mbi 13 mijë të plagosur appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]