Gjilan.AL

G-Lan City

Shell raporton fitimet më të larta në 115 vjet

Gjiganti i naftës dhe gazit, Shell, ka raportuar fitime vjetore rekord pasi çmimet e energjisë u rritën vitin e kaluar pas pushtimit rus në Ukrainë, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Fitimet arritën në 39.9 miliardë dollarë më 2022, dyfishi i totalit të vitit të kaluar dhe më i larti në historinë 115-vjeçare të kompanisë.

Firmat e energjisë kanë përjetuar fitime rekorde që kur çmimet e naftës dhe gazit u rritën pas pushtimit të Ukrainës. Kjo ka bërë presion mbi firmat që të paguajnë më shumë taksa, teksa familjet luftojnë me rritjen e faturave.

Partitë e opozitës thanë se fitimet e Shell ishin “të egër” dhe se qeveria po i linte firmat energjetike “të lira”. Ata kërkuan gjithashtu që rritja e planifikuar e tavanit të çmimit të energjisë duhet të hiqet në prill.

Çmimet e energjisë kishin filluar të rriteshin pas përfundimit të bllokimeve për Covid-19, por u rritën ndjeshëm në mars të vitit të kaluar pasi ngjarjet në Ukrainë çuan në shqetësime për furnizimet.

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent arriti afërsisht 128 dollarë për fuçi pas pushtimit, por që atëherë ka rënë përsëri në rreth 83 dollarë. Çmimet e gazit gjithashtu u rritën, por kanë zbritur nga nivelet më të larta.

 

The post Shell raporton fitimet më të larta në 115 vjet appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]