Gjilan.AL

G-Lan City

SHBA pezullon sanksionet ndaj Sirisë, për të dërguar ndihma tek të prekurit nga tërmetet

SHBA ka pezulluar sanksionet ndaj Sirisë për 6 muaj, në përpjekje për të përshpejtuar dërgesat e ndihmave në veriperëndim të vendit, ku pothuajse asnjë ndihmë humanitare nuk ka mbërritur pavarësisht vdekjes së mijërave njerëzve në tërmetin e kësaj jave.

Lëkundjet që kanë vrarë rreth 23,000 njerëz atje dhe në Turqinë fqinje, shtuan shkatërrimin e pësuar në veriun e Sirisë, i cili tashmë ishte dëmtuar rëndë nga lufta civile dhe tani është kryesisht nën kontrollin e opozitës, me qeverinë e Bashar al-Asadit të pranishme vetëm në disa zona.

Thesari i SHBA-së njoftoi një përjashtim 180-ditor nga sanksionet ndaj Sirisë për të gjitha transaksionet që lidhen me përpjekjet për lehtësimin e tërmeteve.

Por analistët thonë se kërkesat e qeverisë së Asadit dhe efektet e luftës janë faktorët kryesorë që ndërlikojnë dërgesat e ndihmave në veriperëndimin tashmë të tensionuar dhe masa e SHBA-së ka të bëjë më shumë me sigurimin e bankave dhe institucioneve të tjera se nuk do të ndëshkohen për dhënien e ndihmës.

Delaney Simon, një analist i lartë në programin në SHBA të Grupit Ndërkombëtar të Krizave tha: “Nuk mendoj se kjo licencë do të hapë papritmas dyert dhe do të lejojë qasje dhe shpërndarje të papenguar humanitare në Siri. Ka shumë probleme të tjera të qasje. Por shpresoj që licenca do të lehtësojë shqetësimet e ofruesve financiarë, sektorit privat dhe aktorëve të tjerë, për t’u treguar atyre se sanksionet nuk do të jenë rrezik për ta për t’u angazhuar në Siri”.

Siria ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga viti 1979, kur Uashingtoni e caktoi atë një shtet sponsorizues të terrorizmit. Shtëpia e Bardhë forcoi më tej kufizimet në mes të luftës në Irak më 2004 dhe në mënyrë të përsëritur kur shpërtheu një luftë civile më 2011, e cila çoi në një kolaps në marrëdhëniet midis qeverisë së Sirisë dhe Perëndimit.

Një nga sulmet më të forta erdhi në vitin 2019, kur Kongresi miratoi atë që u bë e njohur si sanksionet e Cezarit, kur një fotograf ushtarak sirian kontrabandoi fotografi që dokumentonin tortura të shumta në burgjet e Asadit. Legjislacioni synon të penalizojë mbështetësit e presidentit sirian në financat dhe politikën jashtë vendit, të cilët e kanë ndihmuar atë të qëndrojë në pushtet që nga kryengritjet e para, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Në shpalljen e licencës që jep një pezullim të përkohshëm nga regjimi, Zëvendëssekretari i Thesarit Wally Adeyemo tha: “Dua ta bëj shumë të qartë se sanksionet e SHBA-së në Siri nuk do të pengojnë përpjekjet për shpëtimin e jetës për popullin sirian. Ndërsa programet e sanksioneve të SHBA-së tashmë përmbajnë përjashtime të forta për përpjekjet humanitare, sot Thesari po lëshon një licencë të përgjithshme për të autorizuar përpjekjet për lehtësimin e tërmeteve, në mënyrë që ata që ofrojnë ndihmë të mund të fokusohen në atë që nevojitet më shumë: shpëtimin e jetëve dhe rindërtimin”.

Në Turqi, e cila ka pësuar pjesën më të madhe të vdekjeve nga tërmeti, shpëtimtarët vendas që punojnë në qytetet dhe qytetet e shkatërruara nga tërmeti janë bashkuar me vullnetarë nga e gjithë bota dhe janë mbështetur nga dërgesat ndërkombëtare të ndihmave. Por në Siri, ku Kombet e Bashkuara shërbejnë si një litar shpëtimi për 4.1 milionë njerëz në veriperëndim, vetëm dy nga kolonat e saj të ndihmës kanë kaluar në pikën e vetme kufitare me Turqinë që nga momenti i tërmetit – njëra prej të cilave u organizua para fatkeqësisë.

The post SHBA pezullon sanksionet ndaj Sirisë, për të dërguar ndihma tek të prekurit nga tërmetet appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]