Gjilan.AL

G-Lan City

SHBA nuk do të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë F-16, thotë Joe Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se SHBA nuk do t’i furnizonte Ukrainës avionë luftarakë F-16, në një shkëmbim të shkurtër me gazetarët gjatë natës, një pengesë e rëndësishme dhe potencialisht përfundimtare në fushatën e Kievit për të marrë avionët e shpejtë që kishin marrë vrull me shpejtësi.

I pyetur në Shtëpinë e Bardhë nëse vendi i tij do të siguronte F-16, presidenti Biden, u përgjigj thjesht “jo”, disa ditë pasi zyrtarët e sigurisë kombëtare kishin thënë se Uashingtoni do ta diskutonte çështjen “me shumë kujdes” me aleatët, shkruan The Guardian, transmeton klankosova.tv.

John Kirby, koordinatori i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA për komunikimet strategjike, më vonë mbrojti vendimin, duke theksuar ndihmën tjetër ushtarake që SHBA ka dërguar që nga fillimi i luftës, e cila ka një vlerë totale prej 27.1 miliardë dollarë.

The post SHBA nuk do të furnizojë Ukrainën me avionë luftarakë F-16, thotë Joe Biden appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]