Gjilan.AL

G-Lan City

SHBA gjurmon tullumbacen të dyshuar kineze të vëzhgimit

Shtetet e Bashkuara po gjurmojnë një balonë të dyshuar kineze të vëzhgimit që është parë duke fluturuar mbi vende të ndjeshme ditët e fundit.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se ishin të bindur se “baloni i mbikqyrjes në lartësi të madhe” i përkiste Kinës. Së fundmi është parë mbi shtetin perëndimor të Montanës.

Por udhëheqësit ushtarakë vendosën të mos e rrëzonin atë pasi kishte shqetësime mbi rrezikun e rënies së mbetjeve.

Kina nuk ka komentuar ende.

Kanadaja tha të premten se po monitoronte “një incident të dytë të mundshëm” që përfshin një tullumbace vëzhgimi, por nuk tha se cili vend mund të qëndronte pas tij. Po ashtu në deklaratë thuhet se po punon ngushtë me SHBA-në për të “mbrojtur informacionin e ndjeshëm të Kanadasë nga kërcënimet e inteligjencës së huaj”.

Objekti fluturoi mbi Ishujt Aleutian të Alaskës dhe përmes Kanadasë përpara se të shfaqej mbi qytetin Billings në Montana të mërkurën, thanë zyrtarët atje.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes, duke folur në kushte anonimiteti, tha se qeveria përgatiti avionë luftarakë, përfshirë F-22, në rast se Shtëpia e Bardhë urdhëronte që objekti të rrëzohej.

 

The post SHBA gjurmon tullumbacen të dyshuar kineze të vëzhgimit appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]