Gjilan.AL

G-Lan City

Scholz: Dërgoni tanket tash në Ukrainë!

Aleatët me tanke luftarake në dispozicion duhet t’i dërgojnë ato në Ukrainë “tash”, ka ftuar kancelari gjerman Olaf Scholz në Konferencën e Sigurisë në Mynih, duke folur menjëherë pas Volodymyr Zelensky të Ukrainës.

“Ata që mund të dërgojnë tanke të tilla beteje duhet ta bëjnë këtë tani,” tha Scholz, duke shtuar se ai do të “bënte fushatë intensive” që aleatët të lëvizin për këtë çështje. Thirrja e tij shënoi një ndryshim dramatik të roleve pasi udhëheqësi gjerman kishte qenë për muaj të tërë nën presionin e aleatëve për të miratuar dërgimin e tankeve Leopard të prodhimit gjerman në Ukrainë, raporton AFP, përcjell Klankosova.tv.

Gjermania më në fund u dorëzua në janar, duke thënë se do t’i dërgonte Kievit një kompani me 14 tanke Leopard 2 dhe do të punonte me aleatët për të mbledhur dy batalione tankesh për Ukrainën. Megjithatë, bisedimet me partnerët e NATO-s u përpoqën të plotësonin shifrat për një batalion të plotë.

The post Scholz: Dërgoni tanket tash në Ukrainë! appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]