Gjilan.AL

G-Lan City

Rrjedhja e dokumenteve: SHBA-ja mendon se Guterres ishte i gatshëm t’i akomodojë interesat ruse

Qeveria amerikane beson se Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së është shumë i gatshëm për të akomoduar interesat ruse, sipas zbulimeve të reja në dokumentet e klasifikuara të zbuluara në internet.

Dosjet sugjerojnë se Washingtoni ka monitoruar nga afër Antonio Guterres.

Disa dokumente përshkruajnë komunikimet private që përfshijnë zGuterres dhe zëvendësin e tij.

Është i fundit një rrjedhje e dokumenteve sekrete, të cilat zyrtarët amerikanë po përpiqen t’i arrijnë deri në fund.

Dokumentet përmbajnë vëzhgime të detajuara nga Guterres për luftën në Ukrainë dhe një numër liderësh afrikanë.

Një dokument i zbuluar fokusohet në marrëveshjen e drithit të Detit të Zi, ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia në korrik pas frikës së një krize globale ushqimore.

Ai sugjeron që Guterres ishte aq i prirë për të ruajtur marrëveshjen saqë ai ishte i gatshëm të akomodonte interesat e Rusisë, edhe nëse ato përfshinin individë ose kompani nën sanksionet perëndimore.

Sipas vlerësimit të Washingtonit, veprimet e tij po minonin përpjekjet më të gjera për ta mbajtur Moskën përgjegjëse për veprimet e saj në Ukrainë.

Një dokument tjetër nga mesi i shkurtit përshkruan një bisedë mes Guterresit dhe zëvendëses së tij, Amina Mohammed.

Në të, Guterres shpreh shqetësimin për një thirrje nga presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, që Evropa të prodhojë më shumë armë dhe municione si rezultat i luftës në Ukrainë.

Të dy flasin gjithashtu për një samit të fundit të liderëve afrikanë. Mohammed thotë se presidenti i Kenias, William Ruto, është i pamëshirshëm dhe ajo nuk i beson atij.

Koleksioni i dokumenteve që qarkullojnë në internet ka përfshirë detaje të tjera shumë të ndjeshme në lidhje me luftën në Ukrainë dhe indikacione se SHBA-ja ka përgjuar aleatët e saj. /Koha/