Gjilan.AL

G-Lan City

Rrëfimi emocionues i Arbnor Mujës për jetën në Kosovë, transferimin te Antwerp dhe tifozët e Dritës

Transferimi i Arbnor Mujës nga skuadra e Dritës në Antwerp të Belgjikës është një nga më të mirët në futbollin kosovar vitet e fundit.

Sulmuesi mitrovicas u transferua në Belgjikë gjatë merkatos së verës, pasi marrëveshja u arrit menjëherë pas ballafaqimit mes Dritës dhe Antwerpit në Conference League, shkruan GazetaBlic Sport.

Në fillimin e karrierës së tij tek Antwerp, Muja kishte probleme me lëndime, por tashmë ai ka gjetur formën dhe ka shënuar dy herë, gjithashtu ka fituar vendin e titullarit në ekipin e Van Bommel.

Gjatë ditëve të fundit, Arbnor Muja ka folur për mediumin, HLN në Belgjikë – ku është rrëfyer për jetën e tij.

Më poshtë keni diçka nga intervista e tij:

Mikprita – “Klubi dhe bashkëlojtarët e mi janë kujdesur shumë për mua, veçanërisht Laurit Krasniqi. Ai është kosovar. Më ndihmon gjithashtu që flas mirë anglisht. Unë kam qenë një student i zellshëm”, tha Muja.

Jeta e tij –  “Për shkak të luftës në Kosovë, familja jonë një kohë ka jetuar në Gjermani. Aty kam lindur”, shpjegon Muja.

“Pas luftës isha rreth tre vjeçar, kur u kthyem në Kosovë. Aty u shkatërrua gjithçka. Edhe jeta nuk është gjithmonë e lehtë. Babai im dikur bëri tri punë për të mbajtur familjen. Edhe pas luftës Mitrovica mbeti qytet i ndarë. Jetonim në pjesën shqiptare, në anën tjetër të lumit jetojnë kryesisht njerëz me origjinë serbe. Ndonjëherë ka ende tensione dhe kalimi i urës mund të jetë i rrezikshëm. Ndonjëherë më mungon familja dhe miqtë e mi në Mitrovicë, por të jetosh në Antwerp është më mirë. Jam mirënjohës që jam këtu tani. Ishte edhe koha e duhur që unë të bëja hapin jashtë vendit. Kur isha nëntëmbëdhjetë vjeç, shfrytëzova mundësinë në Braunschweig gjerman. Më pas u ktheva në Kosovë dhe kjo doli të ishte një lëvizje e mirë. Tani u ndjeva plotësisht gati për një hap më lart.”

Tifozët e Antwerpen-it njihen si veçanërisht të zjarrtë, por edhe ish-klubi i Mujës, Drita, ka shumë për të ofruar në këtë drejtim.

“Drita ka tifozët më të mirë në Kosovë”, tha Muja.

“Ata janë shumë të përfshirë me ekipin. Kur humbëm, ata guxuan të reagonin emocionalisht. Nëse e humb derbin ndaj Gjilanit, nuk mund të dalësh jashtë për një javë. Por nëse fiton, ti je mbreti. Në këtë rast nuk duhet të paguani askund për kafenë tuaj (qesh). Tifozët e Antwerpen-it më kanë pritur tashmë ngrohtësisht përmes rrjeteve sociale. Shpresoj që në të ardhmen e afërt të mund t’u tregohem gjithnjë e më shumë atyre në fushë”, përfundoi ai.