Gjilan.AL

G-Lan City

Republikanja Nikki Haley pritet ta shpall në shkurt, kandidaturën presidenciale

Nikki Haley po i afrohet zyrtarizimit të fushatës së saj presidenciale.

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut dhe ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara Nikki Haley do të shpallë kandidimin e saj për nominimin presidencial republikan  më 15 shkurt, raportoi një gazetë lokale, transmeton klankosova.tv.

Lajmet për planet e Haley u raportuan fillimisht nga The Post dhe Courier of Charleston.

Haley, 51 vjeçare, shërbeu si guvernator i Karolinës së Jugut për gjashtë vjet përpara se të shërbente si ambasadore e Presidentit Donald Trump në Kombet e Bashkuara.

Kur ajo të hyjë në garë, Haley do të jetë pretendentja e parë që do t’i bashkohet garës kundër ish-shefit të saj, i cili aktualisht është i vetmi republikan që kërkon nominimin e partisë së tij në vitin 2024.

Trump ishte në Karolinën e Jugut të shtunën për fushatën fillestare të fushatës së tij 2024, duke qëndruar përkrah guvernatorit Henry McMaster – i cili shërbeu si nënguvernator i Haley-t – dhe disa anëtarëve të GOP të delegacionit të shtetit, pjesë e ekipit të tij udhëheqës në shtetin me votime të hershme .

The post Republikanja Nikki Haley pritet ta shpall në shkurt, kandidaturën presidenciale appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]