Gjilan.AL

G-Lan City

Raportime të reja në Turqi, te Hatayspor thonë se ende nuk e kanë gjetur Christian Atsun

Klubi i Christian Atsu ka bërë të ditur se nuk mund ta gjejnë atë në spitalin ku thuhet se ishte dërguar.

Atsu, i cili luan për Hatayspor, u raportua ditën e martë se ishte shpëtuar nga një ndërtesë e shkatërruar pas një tërmeti 7.8 ballë në Turqi dhe Siri.

Në fakt, nënkryetari i klubit – Mustafa Ozat kishte konfirmuar se Atsu është nxjerrë nga rrënojat i lënduar.

Megjithatë, sipas gazetës turke Hurriyet, ekziston frika se futbollisti nuk ishte në mesin e atyre që u gjetën në rrënoja.

Mjeku i klubit të Hatayspor, Gurbey Kahveci tha: “Kur dëgjuam lajmin se ai u dërgua në spitalin Dortyol, ne shkuam dhe shikuam, por ai nuk ishte aty”.

“Për momentin ne pranojmë që Savut Taner (drejtori sportiv) dhe Christian Atsu nuk u gjetën, për fat të keq”.

Ngjarja shkatërruese ka parë që numri i të vdekurve të shkojë në 11,000, duke e bërë atë tërmetin më vdekjeprurës për më shumë se një dekadë.

Agjenti i Atsu, Nana Sechere, zbuloi gjithashtu se vendndodhja e lojtarit është e panjohur, duke postuar në Twitter: “Pas përditësimit të djeshëm nga klubi se, Christian ishte nxjerrë i gjallë, ne ende nuk e konfirmojmë vendndodhjen e Christian”.

“Siç mund ta imagjinoni, kjo vazhdon të jetë një periudhë shkatërruese për familjen e tij dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi për ta gjetur Christian”.

Kjo vjen pasi bashkëlojtari i Atsu, Kerim Alici, një mik i ngushtë, kishte konfirmuar në një televizion turk se lojtari ishte nxjerr i gjallë, gjë që ka shkaktuar konfuzion të mëtejshëm nëse lojtari është gjetur.

Following yesterdays update from the club that, Christian had been pulled out alive, we are yet to confirm Christian’s whereabouts. As you can imagine, this continues to be a devastating time for his family and we are doing everything we can to locate Christian. pic.twitter.com/WKteG3l4cp

— Nana Sechere (@iAmNana7) February 8, 2023