Gjilan.AL

G-Lan City

Qeveria moldave jep dorëheqje pas krizave të shumta

Qeveria e Moldavisë është shembur dhe kryeministrja e saj pro-BE është dorëhequr pas 18 muajsh turbulencash politike dhe ekonomike, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Vendi më i varfër i Evropës po luftonte me “kriza të shumta”, tha të premten kryeministrja në largim Natalia Gavrilita.

Me luftën e ndezur në Ukrainën fqinje, Moldavia është përballur me inflacion, çmime të larta të energjisë, një fluks refugjatësh dhe agresion rus.

Lajmi erdhi vetëm disa orë pasi raketat ruse fluturuan mbi hapësirën ajrore të Moldavisë.

Duke njoftuar dorëheqjen e saj të premten, Gavrilita tha se kur qeveria e saj u zgjodh në vitin 2021, askush nuk e priste që do të duhej të menaxhonte “aq shumë kriza të shkaktuara nga agresioni rus në Ukrainë”.

Moldavia është në mënyrë të pasigurt afër luftës – ajo ndan një kufi prej 1 mijë e 222 kilometrash me Ukrainën dhe ka vuajtur shumë nga pasojat e pushtimit rus.

“Unë mora qeverinë me një mandat anti-korrupsion, pro-zhvillimit dhe pro-evropian në një kohë kur skemat e korrupsionit kishin kapur të gjitha institucionet dhe oligarkët ndiheshin të paprekshëm”, deklaroi Gavrilita në një konferencë shtypi.

“Ne u përballëm menjëherë me shantazhin e energjisë dhe ata që e bënë këtë shpresonin se ne do të dorëzoheshim”, shtoi ajo, duke iu referuar Kremlinit.

Një krizë energjetike u ndez vitin e kaluar kur Rusia papritmas reduktoi furnizimet e saj me gaz në Moldavi, e cila mbështetej 100% në gazin rus. Kjo bëri që inflacioni të ngrihej në qiell dhe pati trazira publike për kostot e larta të energjisë.

Presidentja, Maia Sandu, e falënderoi zonjën Gavrilita për “sakrificën dhe përpjekjet e saj të mëdha për të udhëhequr vendin në një kohë me kaq shumë kriza”.

“Ne kemi stabilitet, paqe dhe zhvillim, ku të tjerët donin luftë dhe falimentim” tha presidentja.

Ajo tashmë ka emëruar ish-këshilltarin e saj të mbrojtjes Dorin Recean – i cili është gjithashtu pro BE-së – si kryeministër të ardhshëm. Parlamenti moldav do të votojë për të konfirmuar emërimin e tij javën e ardhshme.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

The post Qeveria moldave jep dorëheqje pas krizave të shumta appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]