Gjilan.AL

G-Lan City

Presidentja e Tajvanit dhe zëvendësi i tij dhurojnë rrogën për ndihmë të prekurve nga tërmeti

Presidentja Tajvanit Tsai Ing-wen dhe zëvendëspresidenti William Lai do të dhurojnë secili pagën e një muaji për përpjekjet turke për ndihmë nga tërmeti, tha zyra presidenciale të enjten, duke shtuar ndihmën ekzistuese të dërguar tashmë nga ishulli.

Tsai dhe Lai, të cilët pritet gjerësisht të kandidojnë për presidencën në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, “shpresojnë të bëjnë pjesën e tyre për të ndihmuar Turqinë të rindërtojë atdheun e saj sa më shpejt të jetë e mundur”, tha zyra presidenciale në një deklaratë, raporton The Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Turqia, si shumica e vendeve, nuk ka marrëdhënie diplomatike me Tajvanin e pretenduar nga Kina, por të dy mbajnë de facto ambasada në kryeqytetet e njëri-tjetrit dhe ka fluturime direkte midis Stambollit dhe Taipeit.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

The post Presidentja e Tajvanit dhe zëvendësi i tij dhurojnë rrogën për ndihmë të prekurve nga tërmeti appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]