Gjilan.AL

G-Lan City

Polonia ende ka dyshime për dërgimin e avionëve në Ukrainë

Një nga aleatët më të afërt të Ukrainës ka shprehur dyshime nëse do të ishte në gjendje të furnizonte presidentin Volodymyr Zelenksy me avionët luftarakë, për të cilët ai thotë se janë të nevojshëm për të fituar luftën me Rusinë.

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, në intervistë ekskluzive me gazetaren e BBC-së, Laura Kuenssberg, tha se dërgimi i avionëve F-16 do të ishte një “vendim shumë serioz” që “nuk ishte i lehtë për t’u marrë”.

Polonia ka qenë një nga mbështetësit më të zëshëm të Ukrainës që nga agresioni i Rusisë.

Muajin e kaluar, ishte një nga disa vende që u zotuan të dërgonin më shumë tanke, municione dhe pajisje në vijën e frontit.

Komentet e Presidentit Duda vijnë pavarësisht se ai dhe Zelensky folën këtë javë – në fund të turneut të papritur evropian të liderit ukrainas. Në Londër, Presidenti ukrainas përdori fjalimin e tij në Parlament për të kërkuar mjete për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë në ajër:

“Unë ju bëj thirrje juve dhe botës me fjalët e thjeshta dhe megjithatë më të rëndësishme – avion luftarak për Ukrainën, krahë për lirinë.”

Lideri i Ukrainës e përsëriti atë thirrje në Paris dhe Bruksel, në një largim të rrallë nga vendi i tij, nën masat më të forta të sigurisë. Ai bëri bujë në mbarë botën.

Në Varshavë, Presidenti Duda më tha se dërgimi i avionëve F-16 do të përbënte një “problem serioz” sepse, me më pak se 50 avionë në forcat ajrore polake, “ne nuk kemi mjaft… dhe do të na duheshin shumë më tepër prej tyre”.

Ai gjithashtu theksoi se avionët luftarakë, si F-16, kanë nevojë për “nevojë shumë serioze për mirëmbajtje”, kështu që “nuk mjafton vetëm të dërgohen disa avionë”.

Duke qenë se Polonia është një anëtare e NATO-s, tha zoti Duda, çdo vendim për të ofruar avionë luftarakë duhet të ishte një “vendim i përbashkët” – në vend që të merrte një vend i vetëm, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv.

Ka gjithashtu nerva nëse sigurimi i avionëve do ta tërhiqte NATO-n drejtpërdrejt në konflikt – madje edhe në luftë kundër vetë Rusisë. Në fillim të pushtimit rus në vitin 2022, Duda tha se dërgimi i avionëve do të “hapte një ndërhyrje ushtarake në konfliktin ukrainas”. Por – në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj kërkesës së Ukrainës për avionë këtë javë – komentet e liderit polak janë domethënëse.

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

The post Polonia ende ka dyshime për dërgimin e avionëve në Ukrainë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]