Gjilan.AL

G-Lan City

Përplasja e trenit në Ohajo lë një qytet të vogël nga frika e pasojave toksike

Përplasja e trenit në Ohajo lë një qytet të vogël nga frika e pasojave toksike

Banorët e shqetësuar janë ende duke kërkuar përgjigje 12 ditë pasi një tren që transportonte kimikate toksike doli nga shinat në qytetin e vogël të Ohajos – Palestinë Lindore.

“Është mjaft dramatike tani. I gjithë qyteti është në një zhurmë”, tha James Figley, i cili jeton vetëm disa blloqe nga vendi i ngjarjes.

Figley, një dizajner grafik 63-vjeçar, ishte ulur në divanin e tij natën e 3 shkurtit kur dëgjoi tingullin e tmerrshëm të metalit. Ai dhe gruaja e tij hipën në makinë për të hetuar dhe zbuluan një skenë të keqe.

“Kishte një seri shpërthimesh që vazhdonin dhe aroma po bëhej e tmerrshme,” tha ai.

“Ishte sikur të digjni plastikë në oborrin e shtëpisë tuaj dhe thithni atë tym të zi. Ishte e zezë, thjesht e zezë. Mund të dalloje se ishte një erë kimike. Të digjeshin sytë. Mund të bëhej shumë keq nëse do të ishe në drejtim të erës”.

Zjarret dolën nga aksidenti, duke i panikuar banorët që jetonin vetëm disa blloqe larg.

Ditë më vonë, një shtyllë toksike tymi u ngrit mbi qytet, pasi zyrtarët dogjën një kimikat të rrezikshëm të njohur si klorur vinyl përpara se të shpërthente.

Gjatë ditëve në vijim, peshq të ngordhur u shfaqën në përrenj – mijëra prej tyre, konfirmuan zyrtarët më vonë. Njerëzit aty pranë i thanë mediave lokale se pulat e tyre ngordhën papritur, dhelprat e tyre u kapën nga paniku dhe kafshët shtëpiake u sëmurën. Banorët ankoheshin për dhimbje koke, djegie në sy dhe dhimbje fyti.

Guvernatori Mike DeWine tha të mërkurën se teksa cilësia e ajrit në qytet ishte e sigurt, banorët pranë vendit të derdhjes toksike duhet të pinë ujë në shishe si masë paraprake. Zyrtarët shtetërorë dhe federalë i kanë siguruar banorët se po largonin tokën e kontaminuar nga vendi dhe cilësia e ajrit dhe e ujit komunal tani ishte normale.

Shkëputja midis asaj që disa banorë kanë raportuar, dhe garancive që zyrtarët vazhdojnë të japin, ka çuar në konfuzion dhe frikë aty. Ndërkohë, miksimi i ekspertëve të mjedisit dhe shëndetit kanë vënë në pikëpyetje nëse vendi është me të vërtetë i sigurt, dhe përdoruesit e mediave sociale kanë pohuar se zyrtarët nuk po u tregojnë banorëve të gjithë historinë, pavarësisht përditësimeve të shpeshta të zyrtarëve qeveritarë dhe zemërimit ndaj kompanisë hekurudhore.

Disa vendas e kanë mirëpritur shqyrtimin shtesë.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

The post Përplasja e trenit në Ohajo lë një qytet të vogël nga frika e pasojave toksike appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]