Gjilan.AL

G-Lan City

Patinazhi më i madh në botë nuk hapet për herë të parë në 50 vite, shkak mungesa e akullit

Shesh-patinazhi më i madh në natyrë në botë dhe një vend i trashëgimisë së UNESCO-s – Skateway i Kanalit Rideau tw Kanadasë – mund të mos hapet këtë dimër, për herë të parë në pesë dekada, për shkak të mungesës së akullit.

Otava është në kontrollin e dimrit të tretë më të ngrohtë të regjistruar ndonjëherë, sipas Environment Canada, me temperatura që lëvizin pak nën zero gjatë pjesës më të madhe të dhjetorit dhe janarit. Dhe tani temperaturat parashikohet të ngjiten.

“Nëna Natyrë na ka paraqitur një sfidë të madhe këtë vit. Temperaturat e buta e kanë bërë të vështirë prodhimin e akullit të mirë dhe të fortë që mund të mbajë peshën e pajisjeve dhe patinatorëve tanë”, tha Bruce Devine, menaxher i lartë i Komisionit Kombëtar të Kapitalit përgjegjës për skateway.

Që kanali të ngrijë, temperaturat duhet të qëndrojnë nën minus 10 deri në minus 20 gradë Celsius, për gati dy javë, shkruan Guardian, përcjell Klankosova.tv.

Rruga dredha-dredha 7.8 kilometra e gjatë ka madhësinë e 90 shesheve olimpike, sipas Rekordeve Botërore Guinness, të cilat në vitin 2005 konfirmuan se ishte më e madhja në botë. Vitet e fundit ka tërhequr mesatarisht 22,000 vizitorë në ditë.

Patinazhi normalisht hapet në fund të dhjetorit për 30 deri në 60 ditë patinazh. Por hapja e saj ka ndryshuar më vonë dhe më vonë gjatë viteve, dhe për periudha më të shkurtra.

The post Patinazhi më i madh në botë nuk hapet për herë të parë në 50 vite, shkak mungesa e akullit appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]