Gjilan.AL

G-Lan City

OKB-ja: Rruga që çon në korridorin e ndihmës midis Turqisë dhe Sirisë tashmë është e kalueshme

Rruga që çon në pikën e vetme kufitare të ndihmës humanitare midis Turqisë dhe Sirisë është tani e kalueshme pasi u dëmtua nga tërmeti i së hënës, tha një zyrtar i Kombeve të Bashkuara.

Muhannad Hadi, koordinatori humanitar rajonal i OKB-së për krizën në Siri, tha se ndihmat duhet të fillojnë të lëvizin deri të enjten – por ekipi i tij është ende duke punuar se si të lëvizë kamionët nga brenda Sirisë në kufirin turk.

Kalimi Bab al-Hawa është i vetmi korridor i ndihmës humanitare i miratuar nga Kombet e Bashkuara midis Sirisë dhe Turqisë, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv

Hadi tha se OKB-ja po punon gjithashtu me partnerët e saj në Damask për të ngritur një aktivitet “të kryqëzuar”, duke iu referuar zhvendosjes së ndihmës nga zonat e kontrolluara nga qeveria e vendit në zonat në veriperëndim të Sirisë që janë jashtë kontrollit të qeverisë.

Ai u bëri thirrje të gjitha vendeve anëtare që të “vënë në radhë të parë interesin e njerëzve”, por nuk tha se sanksionet duhet të hiqen. Qeveria siriane u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian që të heqin sanksionet pas krizës.

“Ky tërmet, në krye të kësaj krize, është si stuhia e përsosur që askush nuk e ka dëshiruar kurrë”, tha Hadi.

The post OKB-ja: Rruga që çon në korridorin e ndihmës midis Turqisë dhe Sirisë tashmë është e kalueshme appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]