Gjilan.AL

G-Lan City

Numri i njerëzve të prekur nga tërmetet në miliona – thotë OBSH-ja

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vlerësuar se deri në 23 milionë njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë “janë të ekspozuar” nga tërmetet e fundit.

Kjo përfshin rreth një milion fëmijë, i tha më herët komitetit ekzekutiv të agjencisë shëndetësore të OKB-së, oficeri i lartë i urgjencave të OBSH-së, Adelheid Marschang, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Problemet po shfaqen tashmë në Siri, e cila ndjeu efektet e të dy tërmeteve, me fluksin e ndihmës kritike të OKB-së nga Turqia duke u bllokuar për shkak të dëmtimeve në rrugë.

“Kjo është një krizë në krye të krizave të shumta në rajonin e prekur,” tha Marschang për Sirinë, duke shtuar se nevojat e vendit janë të larta pas “gati 12 vjet krize të zgjatur, komplekse, ndërsa financimi humanitar vazhdon të bjerë”.

The post Numri i njerëzve të prekur nga tërmetet në miliona – thotë OBSH-ja appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]