Gjilan.AL

G-Lan City

Një brez i tërë fëmijësh e shohin ‘Friends’ si ofendues, thotë Jennifer Aniston

Aktorja Jennifer Aniston ka thënë se një gjeneratë e tërë fëmijësh tani i duket ofendues seriali ‘Friends’.

Aktorja që bëri emër në sitcom-in e suksesshëm të viteve ’90 tha se puna në komedi është bërë gjithnjë e më e vështirë, pasi humoristët tani “nuk lejohen të tallen me jetën”.

“Ka një brez të tërë njerëzish, fëmijë, të cilët tani po kthehen në episodet e Friends dhe i konsiderojnë ato fyese”, tha Aniston.

“Kishte gjëra që nuk ishin kurrë të qëllimshme dhe të tjera… mirë, duhet ta kishim menduar… por nuk mendoj se kishte një ndjeshmëri si tani”.

Një komedi për jetën e gjashtë të rinjve nju-jorkezë, tre burra dhe tre gra, ‘Friends’ u shfaq në NBC midis viteve 1994 dhe 2004. Seriali i bëri aktorët tejet të famshëm dhe mbetet jashtëzakonisht i shikuar.

“Tani është pak e ndërlikuar sepse duhet të jesh shumë i kujdesshëm, gjë që e bën vërtet të vështirë për humoristët, sepse bukuria e komedisë është se ne tallemi me veten, tallemi me jetën”, u shpreh aktorja.

“Në të kaluarën mund të bëje shaka me një fanatik dhe të qeshësh – kjo ishte histerike. Dhe bëhej fjalë për edukimin e njerëzve se sa qesharak ishin njerëzit. Dhe tani nuk na lejohet ta bëjmë këtë”.

Aniston nuk është e vetme në mesin e komedianëve apo aktorëve komikë që sugjeron se progresivizmi dhe ndjeshmëria janë bërë pengesa për krijimtarinë. Komedianë, përfshirë Chris Rock dhe Dave Chappelle, së fundmi kanë thirrur për “kultura të zgjimit”. Nga ana tjetër, të dy janë kritikuar për shaka fyese dhe për grupe që sfidojnë “zgjimin”.

Disa shikues kanë kritikuar ‘Friends’ për mungesë diversiteti. Të gjithë personazhet kryesore janë të bardhë dhe në shfaqje rrallë paraqiteshin njerëz me ngjyrë. Të tjerë kanë vërejtur shaka që tani shihen si homofobike ose transfobike. /Klankosova.tv/ KultPlus.com

The post Një brez i tërë fëmijësh e shohin ‘Friends’ si ofendues, thotë Jennifer Aniston appeared first on KultPlus.