Gjilan.AL

G-Lan City

Ngordh qeni nga Meksika, i cili kishte ndihmuar në shpëtimin e dy personave nga rrënojat

Në agimin e 12 shkurtit, ngordhi qeni nga Meksika, Proteo, i cili ishte një prej qenve që udhëtoi për në Turqi si pjesë e ekipit të shpëtimit të ushtrisë meksikane për të ndihmuar në kërkimin e njerëzve pas tërmetit 7.8 ballë që goditi atë vend më 6 shkurt, transmeton Klankosova.tv.

Vdekjen e qenit e ka bërë të ditur Sekretari i Mbrojtjes Kombëtare (Sedena), megjithëse nuk ka specifikuar shkaqet për të cilat humbi jetën Proteo, transmeton Klankosova.tv.

Lajmi i ndjeshëm shkaktoi një numër të madh reagimesh menjëherë tek përdoruesit e rrjeteve sociale, të cilët shprehën keqardhje për atë që ndodhi dhe shprehën mbështetjen dhe vlerësimin e tyre si për Proteo ashtu edhe për qentë që përbëjnë shërbimet e urgjencës.

Sipas informacionit të dhënë nga María Antonieta Duarte, një mjeke veterinare zooteknike (MVZ) e diplomuar nga Universiteti Kombëtar Autonom i Meksikës ( UNAM ), Proteo natyrisht i plotësoi të gjitha kërkesat për të punuar si shpëtimtar për shkak të natyrës së racës së tij

Në një intervistë për El Universal , specialistja saktësoi se Proteo ishte një qen belg , i cili karakterizohet nga shkathtësia dhe inteligjenca e tij, si dhe aftësia e tij e madhe për të përmbushur detyrat gjatë stërvitjes.

Përveç kësaj, këta qen shquhen për të qenë mbrojtës, besnikë dhe miqësorë , gjë që i bën ata qenie ideale për të qenë pjesë e çifteve të qenve të shpëtimit, siç specifikohet nga Duarte për mediumin e lartpërmendur.

Përveç mesazhit dhe fotos së shpërndarë nga Sedena në Tëitter, korporata bëri një video në nderim të Proteos, e cila përfshinte një video prekëse nga ushtari Villeda, i cili kishte trajnuar qenin e shpëtimit.

“Dua t’ju them se jam krenar për ju sepse keni qenë gjithmonë një qen i fortë, një qen punëtor që nuk u dorëzua kurrë. Tani më mbetet vetëm t’ju falënderoj që më sollët […] Do t’ju kujtoj gjithmonë ”, tha ushtaraku para kamerës.

Proteo ishte një nga 10 qentë që udhëtoi për në Turqi si pjesë e brigadave të shpëtimit të ushtrisë meksikane .

Sipas mediumeve meksikane, qeni kishte bashkëpunuar në shpëtimin e dy viktimave.

The post Ngordh qeni nga Meksika, i cili kishte ndihmuar në shpëtimin e dy personave nga rrënojat appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]