Gjilan.AL

G-Lan City

Nëna siriane dhe foshnja shpëtohen dy herë në tre ditë

Një nënë siriane dhe foshnja e saj e porsalindur po shërohen pasi u shpëtuan nga rrënojat e shtëpisë së saj të goditur nga tërmeti dy herë në një javë, thotë një organizatë bamirëse.

Dima ishte shtatë muajshe shtatzënë kur tërmeti i së hënës së kaluar bëri që një pjesë e shtëpisë së saj në Jidayris të rrëzohej.

Ajo pësoi lëndime të lehta dhe më vonë lindi një djalë, Adnanin, në një spital në Afrin të mbështetur nga Shoqëria Mjekësore Siriane Amerikane (Sams).

Ata u kthyen në shtëpi, vetëm që ajo u shemb plotësisht tre ditë më vonë.

Adnan u kthye në spitalin al-Shifa të Afrinit nga ekipet e shpëtimit në një gjendje kritike, duke vuajtur nga dehidratim i rëndë dhe verdhëza, ndërsa Dima u trajtua për një dëmtim të rëndë të gjymtyrëve të poshtme.

Mjeku Abdulkarim Hussein al-Ibrahim, një pediatër, i tha BBC-së përmes ËhatsApp të hënën se foshnja po i përgjigjej mirë trajtimit.

“Gjendja e Adnanit… është përmirësuar dukshëm,” tha ai. “Ne thjesht po e ushqejmë atë dhe po [sigurojmë] pjesën tjetër të nevojave të tij përmes pikave intravenoze.”

Pamjet video të publikuara nga Sams treguan Adnanin duke fjetur i qetë brenda një inkubator me kyçin e dorës të lidhur me një pikim.

Dima dhe burri i saj Abdul Majid tani po jetojnë në një tendë me nëntë mbesat dhe nipërit e tyre

Dima ka dalë sërish nga spitali dhe po jeton në një tendë së bashku me bashkëshortin e saj, Abdul Majid, dhe nëntë mbesat dhe nipërit e tyre. Ajo ka udhëtuar për në Afrin për të vizituar Adnanin në spital çdo ditë.

Familja e saj u detyrua të kthehej në shtëpinë e saj pjesërisht të shkatërruar pasi ajo lindi, sepse nuk kishte një strehë alternative në dispozicion në Jidayris, një nga qytetet më të goditura në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga opozita, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ata gjithashtu nuk kanë marrë asnjë ndihmë tjetër që nga tërmeti, si dhjetëra mijëra të tjerë që janë prekur.

Edhe para katastrofës, 4.1 milionë njerëz – shumica prej tyre gra dhe fëmijë – mbështeteshin në ndihmën humanitare për të mbijetuar në rajon, i cili është bastioni i fundit i xhihadistëve dhe rebelëve që kanë luftuar forcat besnike të Presidentit Bashar al-Assad për 12 vjet, transmeton Klankosova.tv.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS

The post Nëna siriane dhe foshnja shpëtohen dy herë në tre ditë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]