Gjilan.AL

G-Lan City

Mes kaosit në Sudan, të dyshuarit për krime lufte janë liruar nga burgu

Një ish politikan sudanez i kërkuar për krime të dyshuara kundër njerëzimit ka thënë se ai dhe ish-zyrtarët e tjerë nuk janë më në burg – pas raportimeve për një shpërthim.

Ahmad Harun ishte mes atyre që mbaheshin në burgun Kober në kryeqytetin Khartoum, të cilët po përballen me akuza nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC).

Një armëpushim midis fraksioneve ushtarake luftarake duket se po mbahet. Por ka dyshime për angazhimin e të dyja palëve për një paqe të qëndrueshme. Konflikti – i cili filloi më 15 prill – lindi nga një luftë e ashpër për pushtet midis udhëheqësve të ushtrisë së rregullt të Sudanit dhe një grupi rival paraushtarak.

Raportet dolën në fillim të kësaj jave nga burgu në Kober – ku Ahmad Harun po vuante një dënim së bashku me Omar al-Bashir, ish-presidentin e Sudanit.

Të martën, Harun konfirmoi në një deklaratë të transmetuar në Tayba TV të Sudanit se ai dhe ish-zyrtarët e tjerë që shërbyen nën Bashir kishin lënë burgun – por tha se do të ishte gati të paraqitej para gjyqësorit kurdo që ai të funksiononte.

Bashir u rrëzua nga ushtria pas protestave masive në 2019 dhe kishte vuajtur një dënim me burg për korrupsion. 79-vjeçari gjithashtu ka kaluar periudha në një spital ushtarak – dhe u zhvendos përsëri atje përpara se të shpërthenin armiqësitë, sipas dy burimeve të cituara nga agjencia e lajmeve Reuters.

Ai akuzohet gjithashtu nga ICC për udhëheqjen e një fushate të vrasjeve masive dhe përdhunimeve në rajonin e Darfurit të Sudanit, të cilën ai e mohon. Harun gjithashtu ka mohuar më parë akuzat e ICC kundër tij, të cilat janë të lidhura me nxitjen e dyshuar të dhunës kundër civilëve në Darfur. Ai u arrestua në vitin 2019 pas grushtit të shtetit kundër Bashirit.

Që atëherë, vendi ka përjetuar trazira të shpeshta dhe disa përpjekje të tjera për grusht shteti.

Të paktën 459 persona kanë vdekur në këtë konflikt të fundit deri më tani, megjithëse numri aktual mendohet të jetë shumë më i lartë.Mijëra të tjerë raportohet se janë larguar nga Sudani dhe OKB-ja ka paralajmëruar se kjo ka të ngjarë të vazhdojë. /Top Channel/