Gjilan.AL

G-Lan City

Margarita Xhepa sot feston 89 vjetorin e lindjes

Aktorja e madhe e popullit shqiptar, Margarita Xhepa, sot feston 89 vjetorin e lindjes, shkrun KultPlus.

Ajo ka lindur më 2 prill të vitit 1934, në qytetin e Lushnjës, prej nga edhe ka filluar të hedhë hapat e parë drejt karrierës së saj.

Talentin për aktrim, e kishte hetuar nëna e saj qysh kur Margarita Xhepa ishte në klasat fillore. Teksa nëna e saj ishte e sëmurë, i thoshe artistes Margarita që të recitonte vjershën të cilën e kishte mësuar në shkollë, pasi sipas saj, Margarita kishte diçka të veçantë në zërin dhe interpretimin e saj, që e bënte të dallojë nga fëmijët e tjerë të saj.

Dhe ajo parandjenjë e nënës së saj, doli të ishte e vërtetë pasi Margarita Xhepa konsiderohet një ndër ‘Zonjat e Mëdha’ të teatrit dhe filmit shqiptar duke lënë gjurmë në memorien e publikut shqiptarë me rolet e saj brilante.

Në vitin 1950, ajo u aktivizua si artiste probiste në Teatrin Popullor, që sot njihet si Teatri Kombëtarë dhe njëkohësisht studioi në Liceun Artistik, në degën e Dramës.

Ajo ka krijuar mbi 150 role në teatër, midis të cilëve janë: Majlinda tek filmi “Majlinda”, Dafina tek Lumi i Vdekur, Filja tek Cuca e Maleve, Zonja Mëmë tek Kush e solli Doruntinën, Nëna tek Përballë Vetes etj.

Ndërsa në rolet e dramaturgjisë botërore, ajo interpretoi role si Ofelia tek Hamleti, vajza e dytë tek Mbreti Lir, dado tek Romeo e Xhulieta, Mbretëresha Margaret tek Rikardi III, të Shekspirit.

Në rolet e tjera nga dramaturgjia botërore ajo luajti rolin si: Klea tek Dhelpra dhe rrushtë (Figereido), Lena tek Xhaxha Vanja (Çehov), Ledi Milford tek Luiza Miler (Shiler), Zonja Berling tek Vizita e inspektorit (Pristli), Zonja Lomen tek Vdekja e një komisioneri (A. Miller), Ana Andrejevna tek Revizori (Gogol), Marsela tek Qeni i kopshtarit (De Vega), Mashenka tek Mashenka (Afigenov), Shejla tek Morali i zonjës Dulska (Zapolska), apo Dado tek Elektra e Sofokliut, nën drejtimin e regjisorit grek Dhimitri Mavriqis, në Teatrin Kombëtar të Greqisë në Athinë.

Filma të tjera shqiptarë në të cilët interpretoi Margarita Xhepa janë:

Në kërkim të kujt (2011), serial

Tingulli i heshtjes (2010) telenovela

Kronikë provinciale (2009)

Ne dhe Lenini (2008) – Beti

I dashur armik (2004) – Nëna e Harunit

Mirupafshim (1997)

E diela e fundit (1993)

Një djalë edhe një vajzë (1990) – Mësuese Kristina

Vitet e pritjes (1990) – Nëna e Helenës

Kush e solli Doruntinën (1989) Nëna e Kostandinit dhe Doruntinës

Pesha e kohës (1988) – Gruaja e Kryetarit

Pranvera s’erdhi vetëm (1988) Nëna e Irenës

Misioni përtej detit (1988) – Kristulla

Rrethi i kujtesës (1987) – Tefta

Fillim i vështirë (1986) Shoqja e Zanës

Gabimi (1986) – Mësuesja

Gurët e shtëpisë sime (1985) – Gruaja e Fane Mërtirit

Militanti (1984) – Nëna e Visar Shundos

Apasionata (1983) – Nëna e Arturit

Dora e ngrohtë (1983) – Nëna e Besimit

Shokët (1982) – Nëna e Gencit

Dita e parë e emërimit (1981) – Drita

Me hapin e shokëve (1979) (TV) – Mamaja e Gonit

Dollia e dasmës sime (1978) – Nëna e Belës

Gjeneral gramafoni (1978) – Zonja e Prefektit

Koncert në vitin 1936 (1978) – Eleni Jankollari

Dimri i fundit (1976) – Shano

Pylli i lirisë (1976) – Nënë Katja

Tokë e përgjakur (1976) – Sandra

Gjurma (1970) – Violeta

Vitet e para (1966) – Zyraka/KultPlus.com

The post Margarita Xhepa sot feston 89 vjetorin e lindjes appeared first on KultPlus.