Gjilan.AL

G-Lan City

Lista e plotë e fituesve në SAG Awards 2023 dhe risia e këtij viti

 

Ndarja e çmimeve SAG Awards 2023 u zhvillua në Los Angeles dje, duke nderuar disa nga shfaqjet më të mira televizive dhe filmike të vitit që u votuan nga vetë aktorët.

Filmi hit i vitit të kaluar “Everything Everywhere All at Once”, ishte kryefjala e mbrëmjes me 4 çmime të fituara duke thyer rekordin për më shumë fitore në një film të vetëm. Ceremonia u transmetua drejtpërdrejt në kanalin YouTube të Netflix, duke bërë një transmetim televiziv që nuk kishte reklama. Duke filluar nga viti 2024, shfaqja do të transmetohet globalisht në Netflix.

Lista e plotë e të nominuarve me fituesit:

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture

Advertisements

Everything Everywhere All at Once – Fitues

Babylon

The Banshees of Inisherin

The Fabelmans

Women Talking

Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role

Brendan Fraser, The Whale – Fitues

Austin Butler, Elvis

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Bill Nighy, Living

Adam Sandler, The Hustle

Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once – Fitues

Cate Blanchett, TÁR

Viola Davis, The Woman King

Ana de Armas, Blonde

Danielle Deadwyler, Till

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

The White Lotus – Fitues

Better Call Saul

The Crown

Ozark

Severance

Outstanding Performance by a Male Actor in a Drama Series

Jason Bateman, Ozark – Fitues

Jonathan Banks, Better Call Saul

Jeff Bridges, The Old Man

Bob Odenkirk, Better Call Saul

Adam Scott, Severance

Outstanding Performance by a Female Actor in a Drama Series

Jennifer Coolidge, The White Lotus -Fitues

Elizabeth Debicki, The Crown

Julia Garner, Ozark

Laura Linney, Ozark

Zendaya, Euphoria

Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once – Fitues

Paul Dano, The Fabelmans

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Eddie Redmayne, The Good Nurse

Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role

Jamie-Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once – Fitues

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau, The Whale

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Stephanie Hsu, Everything Everywhere All at Once

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

Abbott Elementary – Fitues

Barry

The Bear

Hacks

Only Murders in the Building

Outstanding Performance by a Male Actor in a Comedy Series

Jeremy Allen White, The Bear – Fitues

Anthony Carrigan, Barry

Bill Hader, Barry

Steve Martin, Only Murders in the Building

Martin Short, Only Murders in the Building

Outstanding Performance by a Female Actor in a Comedy Series

Jean Smart, __Hacks __- Fitues

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Quinta Brunson, Abbott Elementary

Jenna Ortega, Wednesday

Outstanding Performance by a Male Actor in a Television Movie or Limited Series

Sam Elliott, 1883 – Fitues

Steve Carell, The Patient

Taron Edgerton, Blackbird

Paul Walter Houser, Blackbird

Evan Peters, Dahmer—Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Outstanding Performance by a Female Actor in a Television Movie or Limited Series

Jessica Chastain, __George & Tammy __-Fitues

Emily Blunt, The English

Julia Garner, Inventing Anna

Niecy Nash-Betts, Dahmer—Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Amanda Seyfried, The Dropout

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Motion Picture

Top Gun: Maverick – Fitues

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

The Woman King

Outstanding Action Performance by a Stunt Ensemble in a Television Series

Stranger Things – Fitues

Andor

The Boys

House of the Dragon

Lord of the Rings: The Rings of Power. / Koha.mk / KultPlus.com

The post Lista e plotë e fituesve në SAG Awards 2023 dhe risia e këtij viti appeared first on KultPlus.