Gjilan.AL

G-Lan City

Kur dhimbja e gjoksit nuk është një shenjë e sulmit në zemër

Përveç lëndimeve, arsyeja e dytë më e zakonshme që të rriturit në Shtetet e Bashkuara shkojnë në departamentin e urgjencës është dhimbja e gjoksit, e cila përbën më shumë se 6.5 milionë vizita në vit.

Pavarësisht prevalencës në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare në mbarë vendin, më shumë se gjysma e këtyre vizitave të dhimbjes së gjoksit kanë shkaqe jokardiake, shkruan Medical Xpress përcjell Gazeta Shneta.

Por dhimbja e gjoksit dhe mundësia e një problemi në zemër, nuk duhet të merren lehtë. Mund të ketë disa arsye që një person e përjeton atë dhe gjasat për një problem kardiak varet kryesisht nga profili i rrezikut të pacientit, thotë Dr. Nicole Bhave, kardiologe në Qendrën Kardiovaskulare Shëndetësore Frankel të Universitetit të Miçiganit.

Këtu, Dr. Bhave u përgjigjet disa pyetjeve thelbësore në lidhje me dhimbjen jokardiake të gjoksit, shkaqet dhe si ndryshon nga ataku në zemër.

Çfarë shkakton më shpesh dhimbje gjoksi jokardiake?

Dr. Bhave: Ne shohim tre shkaqe kryesore të dhimbjes ose shqetësimit jokardiak në gjoks. E para është sëmundja e refluksit gastroezofageal, e quajtur zakonisht GERD. Kjo formë e refluksit acidik shkakton urth. Trupi juaj nuk di gjithmonë se si të shprehë dhimbjen në stomak ose ezofag, kështu që dhimbja shpesh “referohet” në qendër të gjoksit.

Dhimbja mund të vijë edhe nga muskujt në murin e kraharorit. Një stërvitje veçanërisht e rëndë ose ngritje e rëndë e peshës mund të çojë në tendosje të atyre muskujve.

Në mënyrë të ngjashme, nëse kolliteni për shkak të një sëmundjeje të frymëmarrjes, kjo mund të shkaktojë tendosje në muskuj dhe gjithashtu siklet në gjoks. Disa njerëz që kanë probleme me lakimin jonormal të shtyllës kurrizore mund të përjetojnë gjithashtu siklet në gjoks.

Së fundi, stresi emocional ose ankthi janë arsye shumë të zakonshme që njerëzit të kenë shtrëngim ose shqetësim në gjoks. Nëse keni një atak paniku, mund të përjetoni një ndjenjë të rrahjeve të zemrës, shpesh të shoqëruara me shtrëngim ose presion në gjoks dhe vështirësi në frymëmarrje.

Si mund të bëni dallimin midis dhimbjes jokardiake të gjoksit dhe sulmit në zemër?

Dr. Bhave: Mund të jetë mjaft sfiduese për të dalluar dhe shpesh nuk mund të jemi të sigurt derisa të bëjmë një vlerësim, si një elektrokardiogram, i njohur gjithashtu si EKG, ose një test gjaku.

Si mjekë, ne jemi më të shqetësuar për dhimbjen e gjoksit te pacientët që kanë faktorë rreziku për sëmundje të zemrës, si presioni i lartë i gjakut, diabeti, sëmundjet e veshkave dhe mosha mbi 60 vjeç. Të gjitha këto kushte rrisin rrezikun për sëmundje të arterieve koronare ose bllokime në arteriet e zemrës.

Nëse keni dhimbje gjoksi që është e re dhe e rëndë, ose e lidhur me simptoma të tjera si gulçim ose nauze, këto janë arsyet që duhet të shkoni në departamentin e urgjencës.

Në mënyrë klasike, dhimbja e zemrës është në qendër ose në anën e majtë të gjoksit dhe mund të rrezatojë poshtë krahut të majtë ose në nofull.

Nga ana tjetër, nëse keni dhimbje gjoksi që është shumë e shkurtër, zgjat vetëm sekonda ose minuta dhe largohet, pa asnjë nga këto simptoma shoqëruese, si gulçim ose nauze, mund të mos jetë e lidhur me zemrën.

 

E njëjta gjë vlen edhe për shqetësimin në gjoks që përmirësohet me antacidet, relaksuesit e muskujve, kompresat e ngrohta dhe frymëmarrjen e thellë. /Gazeta Shneta/

The post Kur dhimbja e gjoksit nuk është një shenjë e sulmit në zemër appeared first on Gazeta Shneta.