Gjilan.AL

G-Lan City

Kenia kërkon ndihmë hyjnore për t’i dhënë fund thatësirës së vazhdueshme

Me perspektivën e një sezoni të gjashtë të dështuar radhazi me shi në lindje dhe në regjionin Horn of Africa, presidenti i Kenias shpreson se qiejt do të hapen më në fund me ndihmën e një dite kombëtare lutjeje masive të martën, shkruan AP, transmeton Klan Kosova.

William Ruto njoftoi planet për ditën e parë të lutjes të vendit të dielën, në një shërbim në qytetin Nakuru të goditur nga thatësira, rreth 160 kilometra nga kryeqyteti Nairobi. Ai pason një thirrje të përbashkët nga udhëheqësit shpirtërorë të vendit për t’i kushtuar një ditë të tërë lutjes për të lehtësuar kushtet e thatësirës në vend.

Strategjia ambicioze e ringjalljes ekonomike e Rutos për vendin varet gjithashtu nga një sezon i suksesshëm me shi.

“Si qeveri ne kemi përcaktuar plane të përpunuara për sigurinë ushqimore, kemi fara, plehra të bollshëm dhe strategji të vjeljes së ujit duke përfshirë digat. Tani kemi nevojë që Zoti të na dërgojë shiun. I bëj thirrje të gjithë njerëzve nga të gjitha besimet … të luten për vendin tonë”, tha Ruto.

Kenia dhe vendet e tjera të Afrikës Lindore kanë përjetuar disa nga kushtet më të këqija të thatësirës në dekada, duke shkaktuar dështim të të korrave, humbje të bagëtive, kafshë të egra dhe biodiversitet dhe kequshqyerje.

Bujqësia vendase është një pjesë e madhe e ekonomisë së Kenias.

Agjencia humanitare e OKB-së e ka cilësuar thatësirën e vazhdueshme në rajon një “katastrofë humanitare që po përhapet me shpejtësi”.

The post Kenia kërkon ndihmë hyjnore për t’i dhënë fund thatësirës së vazhdueshme appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]