Gjilan.AL

G-Lan City

Ka vdekur aktorja që solli për herë të parë personazhin e Wednesday Addams

Lisa Loring aktorja e cila luajti rolin e Wednesday Addams në filmin e parë të “Familja Adams” është ndarë nga jeta në moshën 64 -vjeçare nga një goditje cerebrale.

Sipas “The Guardian”, Loring vdiq të  shtunën në mbrëmje në spital e rrethuar nga familja.

Laurie Jacobson, mikeshë  e Loring ka dhënë lajmin e keq nëpërmjet një postimi  në rrjetin social Facebook. Sipas asaj aktorja pësoi një goditje të rëndë në tru për shkak të presionit të lartë të gjakut  dhe konsumit të duhanit, ajo ka treguar se tre ditët e fundit jeta e saj varej vetëm nga aparaturat, derisa familja vendosi t’i shkëpuste.

Jacobson ka vlerësuar trashëgimin që  Loring ka lënë  në kinematografi. Ajo  do të mbahet gjithmonë mend si Wednesday Adams, rol të cilin ajo e luajti nga viti 1964 deri në 1966 në përshtatjen e parë të bërë për “Familjen Adams” të cilat ishin të botuar nga Charles Addams në New Yorker.

Rolin e vajzës së frikshme të Adams, ajo e mori kur ishte vetëm 5 vjeçe dhe performanca e saj ndikoi shumë në mënyrën se si  ky personazh do të sillej më vonë.

Edhe kërcimi i cili shumë shpejt u kthye në një trend në serialin e Netflix “Wednesday”, e ka zanafillën e tij te kërcimi i Loring pasi ajo ka qenë një frymëzim për Orteg, madje aktorja kryesore e këtij seriali, Jenna Ortega e ka falenderuar Lisa Loring, kur kërcimi i saj u bë viral./tvklan.al / KultPlus.com

The post Ka vdekur aktorja që solli për herë të parë personazhin e Wednesday Addams appeared first on KultPlus.