Gjilan.AL

G-Lan City

“Gjithçka filloi me një varkë drejt një kampi refugjatësh”, historia si në përralla e fituesit të Oscar

Në ndarjen e çmimeve të Akademisë  Oscar së këtij viti, Ke Huy Quan vodhi shfaqjen duke fituar Oscarin për aktorin më të mirë dytësor për filmin “Gjithçka”. Rruga e tij për të arritur këtu, megjithatë, nuk ishte e shtruar me petale trëndafili.

Historia e tij është një histori që vështirë të besohet se nuk është shkruar nga skenaristët më të mirë të Hollivudit.

Si fëmijë, Quan u zhvendos nga Vietnami në Hong Kong si refugjat dhe më pas u vendos në SHBA. Ai aksidentalisht hyri në audicion për të luajtur në filmin Indiana Jones dhe Temple of Doom të 1984-ës dhe më pas luajti në filmin The Goonies të vitit 1985.

Por ndërsa ai u rrit, rolet u shtuan dhe ai vendosi të punonte në prapaskenë si koordinator dhe ndihmës regjisor.

Një mik agjent pranoi ta përfaqësonte atë dhe dy javë më vonë Quan mori një telefonatë për “Gjithçka”. Ky film do t’i jepte atij famën e dytë të madhe dhe Oscarin e parë.

Nëna ime është 84 vjeçe dhe është në shtëpi duke parë. Mami, sapo fitova një Oscar!”,  tha ai i emocionuar duke puthur statujën e artë dhe duke e mbajtur lart.

“Udhëtimi im filloi me një varkë. Kalova një vit në një kamp refugjatësh dhe disi përfundova këtu në skenën më të madhe në Hollywood”.

Ke Huy Quan – from forgotten child star to Oscars hero https://t.co/pBPS30o5BF

— BBC News (World) (@BBCWorld) March 13, 2023

Quan ishte shtatë vjeç kur u largua nga Vietnami me një varkë të ngushtë në fund të viteve 1970, duke zbritur në Hong Kong me të atin, ndërsa nëna dhe tre vëllezërit e motrat shkuan në Malajzi. Familja u ribashkua kur emigruan në SHBA në vitin 1979, një lëvizje që ai e ka përshkruar si ” traumatike”.

“Ne ishim refugjatë,” i tha Kwan Guardian vitin e kaluar. “Askush nuk na donte… Na quanin “të ardhur nga barka”. Na tallnin kur ishim në shkollë. Mund ta imagjinoni se çfarë i bën kjo gjendjes mendore të një fëmije .’

Jeta e tij ishte gati të ndryshonte kur ai shkoi për të mbështetur vëllain e tij më të vogël në një audicion për filmin Indiana Jones në moshën 12-vjeçare. Kwan nuk kishte ndërmend të bënte audicion, por menaxheri i sugjeroi që ta provonte. Tre javë më vonë, Quan ishte rrugës për në Sri Lanka për të filluar xhirimet e filmit. “Ishte një nga momentet më të lumtura të jetës sime,” tha ai.

Por me kalimin e viteve ’90, ofertat filluan të pakësohen. Çfarëdo roli që i jepeshin ishin të vogla dhe stereotipe. “Kur je aziatik, është 100 herë më e vështirë. Nëse merrnit 100 skenarë, kishte shumë mundësi që asnjëri prej tyre të mos kishte karaktere kuptimplote aziatike. Shumë herë ne ishim në qendër të shakave”, tha ai.

Siç raporton BBC, kur Kwan mori skenarin për ” Gjithçka”, ai me siguri nuk e priste që do ta çonte në Oscar. Ai tha se nuk ishte i sigurt se si do të reagonin shikuesit për të parë një ish-yll fëmijësh në këtë moshë.

“Kjo është ëndrra amerikane”

‘My journey started on a boat. I spent a year at a refugee camp, and somehow I ended up here on Hollywood’s biggest stage.’ — Listen to the moving speech Ke Huy Quan gave after winning the Oscar for Best Supporting Actor #Oscars pic.twitter.com/zePTa698zT

— NowThis (@nowthisnews) March 13, 2023

“Ata thonë se histori të tilla ndodhin vetëm në filma“, tha Kwan i përlotur në Oscar, ndërsa merrte çmimin e tij. “Nuk mund ta besoj se po më ndodh mua. Kjo është ëndrra amerikane.’

Kwan e mbylli fjalimin e tij emocional duke thënë: “Ëndrrat janë diçka në të cilën duhet të besosh. Unë pothuajse hoqa dorë nga e imja. Për të gjithë ju atje jashtë, ju lutemi mbani ëndrrat tuaja gjallë. Faleminderit shumë që më mirëpritët përsëri”./abcnews.al/ KultPlus.com

The post “Gjithçka filloi me një varkë drejt një kampi refugjatësh”, historia si në përralla e fituesit të Oscar appeared first on KultPlus.