Gjilan.AL

G-Lan City

Fshati gjerman do boshatiset e prishet për nxjerrjen e thëngjillit për energji – aktivistët kundër (FOTO)

Qindra aktivistë të klimës, të cilët kanë barrikaduar veten në një kamp proteste në një fshat të braktisur në Gjermaninë perëndimore, kanë thënë se janë të përgatitur të rrezikojnë jetën e tyre për të parandaluar nxjerrjen e qymyrit.

Lutzerath në North Rhine Westphalia (NRW) është zbrazur nga banorët e tij, të cilët të gjithë janë zhvendosur. Rreth 700 protestues kundër qymyrit, të cilët filluan të pushtojnë fshatin e braktisur dhe rrethinat dy vjet e gjysmë më parë, duke u ulur në shtëpi të zbrazëta, ndërtesa ndihmëse dhe toka bujqësore, po përgatiten për një përballje me policinë pasi u lëshuan urdhrat e dëbimit nga një gjykatë lokale, urdhra që hynë në fuqi nga dita e djeshme. Numri i protestuesve është rritur javët e fundit pasi qindra aktivistë nga Gjermania dhe e gjithë bota po i bashkohen protestës, raporton “The Guardian”, transmeton Klankosova.tv.

Policia pritet të nisë një operacion pastrimi këtë javë, duke përfshirë heqjen e protestuesve nga shtyllat e larta të trekëmbëshit të bëra nga shtyllat e bambusë, për t’i hapur rrugën kompanisë energjetike RWE për të mihur vendin për linjit.

Qeveria gjermane thotë se operacioni është i nevojshëm pasi vendi redukton varësinë e tij nga gazi dhe nafta ruse.

Të hënën, një betejë shpërtheu mes një pranie në rritje të policisë në vend, me disa aktivistë që hodhën fishekzjarrë, shishe dhe gurë ndaj policisë, përpara se oficerët të tërhiqeshin.

Kreu i forcës policore të Aachen, Dirk Weinspach, i cili është përgjegjës për drejtimin e operacionit të pastrimit, është bërë një figurë e veçantë mosbesimi për protestuesit pasi pranoi hapur besnikërinë e tij ndaj kauzës së tyre si anëtar i partisë së të Gjelbërve, por këmbënguli se s’mund të bënte asgjë për të ndaluar dëbimin e tyre. Ai kohët e fundit u tha aktivistëve se ndan shqetësimet e tyre për “ngrohjen e mëtejshme të Tokës dhe pasojat e kësaj nëse nuk arrijmë t’i përmbahemi qëllimit të rënë dakord ndërkombëtarisht prej 1.5 gradë”. Por ai tha se nëse policia do të vendoste se cilat ligje dhe rregullore do të zbatonte, kjo do të ishte “fillimi i sundimit despotik” dhe prandaj ai nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të fillonte dëbimet.

Lutzerath dhe fshatrat përreth kanë qenë në qendër të vëmendjes së aktivizmit të klimës të paktën që nga viti 2013, kur gjykata kushtetuese e Gjermanisë vendosi se lejimi i zgjerimit të minierës së hapur të qymyrit Garzweiler ishte jashtëzakonisht në interesin publik.

Aktivistët kishin shpresuar se hyrja në qeverinë gjermane e të Gjelbërve, miqësorë me mjedisin, një vit më parë mund të çonte në rrëzimin e vendimit.

Në vend të kësaj, ministri i ekonomisë i të Gjelbërve, Robert Habeck dhe Mona Neubauer, ministrja e ekonomisë e NRW, gjithashtu e të Gjelbërve, arritën një marrëveshje kompromisi vitin e kaluar me RWE për të çuar përpara ndërprerjen e përdorimit të qymyrit të Gjermanisë për tetë vjet deri në vitin 2030, me kompaninë që ra dakord të shpëtojë pesë fshatra të planifikuar për prishje dhe tashmë të pastruar nga njerëzit dhe të shkatërrojë vetëm Lutzerathin, si pjesë e planeve të saj të zgjerimit. Kjo do t’i japë asaj akses në rreth 280 milionë tonë qymyr.

Rreth 900 njerëz u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre dhe kisha katolike lokale, e përfunduar në 1891, u transferua përpara se të shkatërrohej pesë vjet më parë. Kohët e fundit, turbinat me erë u hoqën për t’i hapur rrugë minierës.

Habeck, i cili e ka gjetur veten në një pozicion jashtëzakonisht të pakëndshëm për t’u kthyer nga një luftëtar afatgjatë kundër karburanteve fosile në një mbrojtës afatshkurtër të tyre, tha: “Lufta e agresionit të Putinit po na detyron të përdorim përkohësisht më shumë linjitin në mënyrë që të kursejmë gazin në prodhimin e energjisë elektrike. Kjo është e dhimbshme, por e nevojshme për shkak të mungesës së gazit”.

Aktivistët e klimës së lëvizjes “Lutzi Bleibt” (Lutzi Qëndron), të cilët banojnë në tenda, kasolle prej druri dhe shtëpi me pemë në vend, dhe u jepen ushqime dhe furnizime të tjera nga një numër në rritje i mbështetësve, argumentojnë se planet janë fatale për qëllimet e mbajtjes së ngrohjes globale nën 1.5C mbi nivelet para-industriale dhe fluturojnë përballë reputacionit ndërkombëtar të Gjermanisë si një pistë për çështjet mjedisore, transmeton Klankosova.tv.

Fati i fshatit bujqësor që daton të paktën në shekullin e 12-të është bërë i lidhur pazgjidhshmërisht me debatin mbi angazhimin e Gjermanisë për të ndaluar djegien e qymyrit, i cili konsiderohet si një nga burimet më ndotëse të energjisë.

Aktivistja kryesore e Gjermanisë për klimën, Luisa Neubauer, e cila vizitoi vendin në fillim të kësaj jave, është e zemëruar me partinë e saj. “Të Gjelbërit kanë kapitulluar ndaj RWE; aktivistët nuk do të kapitullojnë”, tha ajo.

Një aktivist nga Berlini, i cili tha se ata kishin braktisur studimet për t’u bashkuar me protestën, tha: “Ne kemi vullnetin për të qëndruar këtu për aq kohë sa duhet dhe ushqime që na zgjasin për të paktën gjashtë javë. Nuk flasim për rrezikun e jetës sonë, mendojmë përtej kësaj, por e di që të gjithë këtu e kanë në mendjen e tyre, por mendojnë se mosveprimi do të ishte shumë, shumë më keq”. /Klankosova.tv

The post Fshati gjerman do boshatiset e prishet për nxjerrjen e thëngjillit për energji – aktivistët kundër (FOTO) appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]