Gjilan.AL

G-Lan City

Francezët i intensifikojnë protestat kundër rritjes së moshës së pensionimit

Një valë e dytë protestash dhe grevash është duke u zhvilluar në Francë kundër planeve të presidentit Emmanuel Macron për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Tetë sindikata të mëdha po marrin pjesë në grevë, duke ndërprerë kështu punën në shkolla, në transportin publik dhe rafineritë e naftës.

Marshimet po zhvillohen në të gjithë Francën duke përfshirë qindra mijëra njerëz, pasi dita e parë e aksionit tërhoqi më shumë se një milion njerëz.

Disa qytete kanë parë turma më të mëdha se në 19 janar.

Qeveria Macron po ecën përpara me reformat e moshës së pensionit përballë sondazheve të opinionit që sugjerojnë se dy të tretat e votuesve janë kundër ndryshimeve, të cilat fillojnë kalimin e tyre në Asamblenë Kombëtare javën e ardhshme, shkruan BBC, përcjell Klankosova.tv

Pa një shumicë në parlament, qeveria do të duhet të mbështetet te republikanët e krahut të djathtë për mbështetje po aq sa edhe deputetët e partive në pushtet.

Disa orë para fillimit të protestës kryesore në Place d’Italie në qendër të Parisit, mijëra marshues dolën në Toulouse, Marseille dhe Nice në jug dhe Saint Nazaire, Nantes dhe Rennes në perëndim.

Raportohet se 11,000 policë u vendosën për të mbuluar demonstratat që po zhvilloheshin në rreth 200 qytete.

 

The post Francezët i intensifikojnë protestat kundër rritjes së moshës së pensionimit appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]