Gjilan.AL

G-Lan City

Firma izraelite që ndërhyri në mbi 30 zgjedhje presidenciale në mbarë botën

Një firmë izraelite u përpoq të ndikojë në më shumë se 30 zgjedhje në mbarë botën për klientët, duke hakeruar, sabotuar dhe përhapur dezinformata, sipas një hetimi të fshehtë mediatik të botuar të mërkurën.

Ai shton se numri është në rritje i provave që firmat private në hije në të gjithë botën po përfitojnë nga mjetet invazive të hakerimit dhe fuqia e platformave të mediave sociale për të manipuluar opinionin publik.

Firma e quajtur “Ekipi Jorge” hetonte përmes gazetarëve që paraqiteshin si klientë të mundshëm për të mbledhur informacion mbi metodat dhe aftësitë e saj.

Shefi i saj, Tal Hanan, është një ish-operativ i forcave speciale izraelite, i cili mburrej se ishte në gjendje të kontrollonte llogaritë e supozuara të sigurta të Telegramit dhe mijëra profile të rreme në mediat sociale, thonë raportet.

Hetimi u krye nga një konzorcium gazetarësh nga 30 media, si Guardian në Britani, Le Monde në Francë, Der Spiegel në Gjermani dhe El Pais në Spanjë, nën drejtimin e Tregimeve të Ndaluara jofitimprurëse me bazë në Francë, shkruan AP, përcjell Klankosova.tv.

Profilet e rreme

50-vjeçari u tha tre gazetarëve të fshehtë se shërbimet e tij, të quajtura shpesh “operacione të zeza” në industri, ishin në dispozicion të agjencive të inteligjencës, fushatave politike dhe kompanive private.

“Tani jemi të përfshirë në një zgjedhje në Afrikë… Ne kemi një ekip në Greqi dhe një ekip në [Emiratet]… [Ne kemi përfunduar] 33 fushata në nivel presidencial, 27 prej të cilave ishin të suksesshme,” Guardian e citoi të thoshte.

Shumica e fushatave – dy të tretat – ishin në Afrikë, pohoi ai.

Përderisa prezantonte teknologjinë e tij para gazetarëve, ai u duk se kishte hakuar në kutinë hyrëse të Gmail dhe llogarinë Telegram të operativëve politikë në Kenia, disa ditë përpara zgjedhjeve presidenciale atje.

Tregimet e Ndaluara i emëruan objektivat si dy ndihmës të William Rutos, i cili fitoi zgjedhjet në gusht të vitit 2022.

Fushatat e ndikimit publik në internet u kryen përmes një platforme softuerike, të njohur si Advanced Impact Media Solutions, që dyshohet se kontrollonte rreth 40,000 profile të mediave sociale në Facebook, Twitter ose LinkedIn, thonë raportet.

Hanan pohoi gjithashtu se firma e tij kishte vendosur një raport në kanalin më të madh televiziv të lajmeve të Francës BFM në lidhje me ndikimin e sanksioneve kundër Rusisë në industrinë e jahteve në Monako.

Një prezantues i lartë në kanal, Rachid M’Barki, 54 vjeç, është pezulluar dhe po hetohet.

Ndikimi publik

Kompani të tjera të ngjashme janë përmendur në raportet e mediave ose janë sanksionuar nga qeveritë perëndimore në vitet e fundit për rolin e tyre në përpjekjet për të ndikuar në zgjedhje dhe opinionin publik.

Firma famëkeqe britanike e konsulencës Cambridge Analytica – që nga mbyllja – dyshohet se u përdor për të zhvilluar softuer që drejtonte votuesit drejt Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në SHBA.

Ky grup mblodhi dhe shfrytëzoi të dhënat personale të 87 milionë përdoruesve të Facebook, te të cilët platforma i kishte dhënë akses, duke drejtuar në gjoba dhe padi të mëdha.

 

 

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.
*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

The post Firma izraelite që ndërhyri në mbi 30 zgjedhje presidenciale në mbarë botën appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]