Gjilan.AL

G-Lan City

Finlanda i dhuron mbi 400 milionë euro në Ukrainë

Finlanda njofton se do të japin donacion të ri prej mbi 400 milionë eurosh në pajisjet e mbrojtjes për Ukrainën.

Në këtë donacion nuk përfshihen tanket Leopard 2, për të cilat thanë më parë se do t’i dërgojë, pa u marrë vesh me aleatët, raporton BBC, përcjell Klankosova.tv.

Gjithashtu, ky donacion do të trefishojë vlerën e ndihmës së mbrojtjes, totali i të gjitha do të barazohet prej 590 milionë eurosh, sqaron Ministria finlaneze e Mbrojtjes.

“Kjo pako nuk përfshin tanket Leopard, por përbëhet nga armatim dhe municion”, thotë Miika Pynnonen, këshilltar special i ministrit të mbrojtjes.

 

The post Finlanda i dhuron mbi 400 milionë euro në Ukrainë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]