Gjilan.AL

G-Lan City

Disa ushtarë ukrainas ngrijnë spermën për të lënë trashëgimtarë

Teksa Vitalii Khroniuk shtrihej me fytyrë përtokë duke u mbrojtur nga zjarri i artilerisë ruse, ushtari ukrainas kishte vetëm një keqardhje: që nuk kishte fëmijë, shkruan AP, transmeton Klan Kosova.

I vetëdijshëm se mund të vdiste në çdo moment, 29-vjeçari vendosi të provonte krioprezervimin – procesin e ngrirjes së spermës ose vezëve, të cilit po i drejtohen disa ushtarë ukrainas pasi po përballen me mundësinë që të mos kthehen më kurrë në shtëpi.

“Nuk është e frikshme të vdesësh, por është e frikshme kur nuk lë askënd pas”, tha Khroniuk, i cili i ishte bashkuar shpejt përpjekjeve të luftës, pa menduar për të ardhmen e tij, kur Rusia pushtoi Ukrainën gati një vit më parë.

Gjatë një shtëpie pushimi në janar, ai dhe partneri i tij shkuan në një klinikë private në Kiev, IVMED, e cila po heq dorë nga kostoja prej 55 dollarësh të kriopruajtjes për ushtarët. Klinika ka pasur rreth 100 ushtarë për të ngrirë spermën që nga pushtimi, thotë kryemjeku i saj, Halyna Strelko.

Shërbimet e asistuara të konceptimit për të mbetur shtatzënë kushtojnë aktualisht 800 deri në 3500 dollarë.

“Ne nuk dimë si të ndihmojmë ndryshe. Mund të bëjmë fëmijë ose t’i ndihmojmë në krijimin e tyre. Ne nuk kemi armë, nuk mund të luftojmë, por ajo që bëjmë është gjithashtu e rëndësishme”, tha Strelko, klinika e të cilit duhej të mbyllej gjatë muajve të parë të luftës pasi Kievi ishte nën sulm, por u rihap pasi ushtria ruse u tërhoq nga zona.

 

The post Disa ushtarë ukrainas ngrijnë spermën për të lënë trashëgimtarë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]