Gjilan.AL

G-Lan City

Deri në 40 shtete mund t’i bojkotojnë lojërat olimpike për shkak të atletëve rusë

Deri në 40 vende mund të bojkotojnë Lojërat Olimpike të ardhshme, duke e bërë të pakuptimtë të gjithë ngjarjen, tha ministri i sportit dhe turizmit i Polonisë, Kamil Bortniczuk, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Komentet e tij erdhën pasi Polonia, Lituania, Estonia dhe Letonia refuzuan së bashku një plan të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për t’i lejuar rusët dhe bjellorusët që të konkurrojnë në 2024.

Ukraina ka kërcënuar se do të bojkotojë Lojërat Olimpike të Parisit nëse kjo ndodh.

Por IOC tha të enjten se çdo bojkot vetëm do t’i “dënojë atletët”.

Bortniczuk tha se ai besonte se do të ishte e mundur të ndërtohej një koalicion prej 40 vendesh, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë, për të mbështetur një bllokim në planet e IOC-së përpara një takimi më 10 shkurt.

IOC njoftoi javën e kaluar se do të “eksploronte një shteg” për t’i lejuar atletët rusë dhe bjellorusë që të garojnë në Paris nën një flamur neutral, duke shtuar se “asnjë atlet nuk duhet të pengohet të garojë vetëm për shkak të pasaportës së tyre”.

Kjo masë shkaktoi dënime, me Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar që tha se plani ishte një “botë larg realitetit të luftës”.

Ministri i sportit i Ukrainës, Vadym Guttsait, tha se organet sportive të vendit duhet të “forcojnë komunikimin” me federatat ndërkombëtare për të mbajtur në fuqi një ndalim për atletët rusë dhe bjellorusë, i cili u vendos nga komiteti ekzekutiv i IOC-së menjëherë pas pushtimit rus në Ukrainë në shkurt 2022.

Megjithatë, presidenti i IOC-së, Thomas Bach, ka thënë që atëherë kjo ishte menduar vetëm si një masë “mbrojtëse” ndaj atyre atletëve dhe tani këmbëngul se ata nuk duhet të diskriminohen.

The post Deri në 40 shtete mund t’i bojkotojnë lojërat olimpike për shkak të atletëve rusë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]