Gjilan.AL

G-Lan City

COD përkujton aktorin Xhevdet Ferri

Qendra për Hapje dhe Dialog (COD) zhvilloi eventin “In memoriam – Xhevdet Ferri”.

Ky event erdhi në nderim të kujtimit të aktorit të mirënjohur shqiptar, Xhevdet Ferri, i cili u nda nga jeta më 16 janar 2020.

Në ceremoninë përkujtimore u ekspozuan fotografi nga krijimtaria e tij artistike, duke mbledhur familjarë, miq dhe artistë të ndryshëm, nën muzikalitetin e një kuarteti muzikor, në mjedisin e hollit protokollar.

“Xhoda”, sikurse e thërrisnin miqtë dhe kolegët, gjatë karrierës së tij artistike interpretoi rreth 30 role në teatër dhe kinema, por ishte pikërisht kjo e fundit ajo që e konsolidoi figurën e tij në sytë e publikut shqiptar. / KultPlus.com

The post COD përkujton aktorin Xhevdet Ferri appeared first on KultPlus.