Gjilan.AL

G-Lan City

Biden, Trudeau dhe Lopez takohen në Meksikë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden do të vizitojë Kanadanë në mars, konfirmoi Zyra e Kryeministrit të Kanadasë të martën. 

Ndërsa, tre liderët, Joe Biden, Justin Trudeau dhe Andres Manuel Lopez të martën u mblodhën për fillimin zyrtar të samitit trepalësh të njohur si “Tre Amigos” (“Tre shokët”) në Pallatin Kombëtar në Mexico City, raportojnë mediat amerikane, përcjell Klankosova.tv.

Ndonëse mund të mos jetë titulli më tronditës i politikës së jashtme, vizita e ardhshme ofron një kornizë miqësore për marrëdhëniet Kanada-SHBA, kurse Samiti i Liderëve të Amerikës së Veriut po zhvillohet në kryeqytetin meksikan.

Çështjet më thelbësore janë në rendin e ditës — dhe përparimi i ardhshëm është në prag, thonë burimet, duke përfshirë mosmarrëveshjen ndërkufitare mbi programin e udhëtarëve të besuar të njohur si Nexus.

The post Biden, Trudeau dhe Lopez takohen në Meksikë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]