Gjilan.AL

G-Lan City

Bayerni bie sërish, mposhtet nga Gladbachu në udhëtim

Borussia Moenchegladbach ka shënuar fitore ndaj Bayern Munich me rezultat 3-2 në kuadër të javës së 21-të në Bundesliga.

Ndeshja nisi shumë keq për bavarezët, pasi që Dayot Upamecano u përjashtua me karton të kuq.

Vetëm pas tre minutash Lars Stindl shënoi gol të bukur, pas asistimit të Jonas Hofmann për 1-0.

Por Bayern Munich, arriti të barazojë shifrat në minutën e 35-të, kur Alphonso Davies asistoi te Eric Maxim Choupo-Moting i cili shënoi për 1-1.

Borussia Moenchegladbach kishte dy raste të mira në fundin e pjesës së parë, por në të dyja herët, Kouadio Kone, nuk qëlloi rrjetën.

Me të filluar pjesa e dytë, vendasit kthyen epërsinë, kur Alassane Plea asistoi te Hofmann i cili shënoi për 2-1.

Në minutën e 84-të, G’ladbach siguroi fitoren, kur Marcus Thuram shënoi për 3-1, pas asistimit të Hofmann.

Krejt në kohën shtesë, Devies asistoi te Mathys Tel i Bayern Munich, i cili shënoi për 3-2.

Deri në fund nuk kishte më gola të tjerë dhe Borussia mori fitoren e tetë në kampionat, ndërsa ka pestë ndeshje me radhë që merr pikë ndaj Bayern Munich.

Bavarezët mbesin lider me 43 pikë, ndërsa G’ladbach kanë 29 pikë në vendin e tetë.