Gjilan.AL

G-Lan City

Balona spiune e Kinës: Marina amerikane publikon foto të mbeturinave të mbetur prej saj

Marina amerikane ka publikuar fotot e një tullumbaceje të dyshuar kineze të vëzhgimit që u qëllua në qiell të shtunën.

Komanda e Forcave të Flotës Amerikane postoi disa foto në faqen e saj në Facebook, duke treguar mbeturina të mëdha të balonës duke e tërhequr në një varkë, shkruan BVBC, transmeton Klan Kosova.

Postimi thoshte se marinarët që morën mbeturinat të dielën ishin pjesë e ekipit të specialistëve të eksplozivëve të Marinës.

Pajisja tani do të ekzaminohet për të parë nëse ishte vërtet pajisje spiunazhi.

Zyrtarët amerikanë e kanë përshkruar balonën si rreth 60 metra të gjatë, me pjesën e ngarkesës të krahasueshme në madhësi me avionët e linjës rajonale dhe që peshon qindra – ose potencialisht mijëra kilogramë.

Kina ka insistuar vazhdimisht se “anija ajrore është për përdorim civil dhe ka hyrë në SHBA për shkak të forcës madhore, dhe se ishte plotësisht një aksident”.

Zbulimi i balonës shkaktoi një krizë diplomatike për “aktin e papërgjegjshëm”, me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken që anuloi menjëherë një udhëtim në fundjavë në Kinë – takimi i parë ky i nivelit të lartë SHBA-Kinë atje në vite.

Balona u mor në brigjet e Myrtle Beach, Karolina e Jugut, një ditë pasi u rrëzua nga një avion luftarak.

Marina tha se mbeturinat u shpërndanë në 11 kilometra të Oqeanit Atlantik dhe dy anije detare – duke përfshirë një me një vinç të rëndë për rikuperim – u dërguan në atë zonë. Megjithatë, fotot tregojnë se grumbujt e materialit të balonave ishin në gjendje të tërhiqeshin në bord me dorë.

Ushtria amerikane ka vendosur gjithashtu automjete nënujore pa pilot si pjesë e përpjekjeve të kërkimit.

Ekspertët thonë se mbetjet e balonës mund t’i ofrojnë SHBA-ve një informacion të vlefshëm në teknologjinë dhe teknikat e vëzhgimit ajror kinez, duke u mundësuar atyre të kuptojnë më mirë se çfarë ishte në gjendje të bënte balona dhe si transmetonte informacionin.

Përpjekjet për të rikuperuar pajisjet e balonës, megjithatë, janë komplikuar nga nevoja për të siguruar që personeli amerikan të mbahet i sigurt nga materialet potencialisht të rrezikshme, të tilla si eksplozivët ose komponentët e baterisë.

Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes së pari njoftuan se po gjurmonin objektin e çuditshëm të enjten dhe pritën derisa të ishte i sigurt mbi ujë përpara se ta rrëzonin.

The post Balona spiune e Kinës: Marina amerikane publikon foto të mbeturinave të mbetur prej saj appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]