Gjilan.AL

G-Lan City

Balona kineze është pjesë e flotës mbarëbotërore, thonë zyrtarët amerikanë

SHBA beson se një balonë e dyshuar kineze e vëzhgimit, e cila u rrëzua mbi territorin e saj, është pjesë e një flote më të gjerë që është shtrirë në pesë kontinente.

“Shtetet e Bashkuara nuk ishin objektivi i vetëm i këtij programi më të gjerë”, tha Sekretari i Shtetit,  Antony Blinken.

Ai shtoi se SHBA e kishte ndarë informacionin e mbledhur nga mbeturinat e balonave me dhjetëra vende të tjera.

Kina ka mohuar se baloni është përdorur për qëllime spiunazhi dhe thotë se ishte një pajisje moti që kishte humbur.

Zyrtarët amerikanë e kanë përshkruar balonën si rreth 60 metra të gjatë, me pjesën e ngarkesës të krahasueshme në madhësi me avionët e linjës rajonale qindra ose mijëra kilogramë.

Ai u rrëzua nga një avion luftarak mbi bregun e Karolinës së Jugut të shtunën, një veprim që shkaktoi një krizë diplomatike dhe e shtyu Sekretarin Blinken të anulonte menjëherë një udhëtim në Kinë – takimi i parë i tillë i nivelit të lartë SHBA-Kinë atje në vite.

Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar, Washington Post raportoi se SHBA beson se projekti i dyshuar i balonave të vëzhgimit po operohej nga provinca bregdetare e Kinës, Hainan, dhe kishte në shënjestër vende duke përfshirë Japoninë, Indinë, Vietnamin, Tajvanin dhe Filipinet, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Në një konferencë shtypi të mërkurën, zëdhënësi i Departamentit të Mbrojtjes, gjeneral brigade Pat Ryder, konfirmoi se SHBA-të besonin se balona të ngjashme kishin operuar mbi Amerikën Veriore dhe Jugore, Azinë Juglindore, Azinë Lindore dhe Evropë.

The post Balona kineze është pjesë e flotës mbarëbotërore, thonë zyrtarët amerikanë appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]