Gjilan.AL

G-Lan City

Aya, foshnja që lindi nën rrënojat e tërmetit në Siri zhvendoset në një lokacion të sigurt

Një foshnjë siriane jetime e lindur nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur pas tërmetit të javës së kaluar është zhvendosur në një “lokacion të sigurt” nga një autoritet shëndetësor.

Drejtoria e Shëndetësisë Afrin mori masën paraprake për të mbrojtur vajzën, Aya, nga rrëmbimi i mundshëm dhe mashtrimi i birësimit, tha një burim për BBC.

Të hënën, pati një incident të dhunshëm në spitalin në rajonin e opozitës ku ajo po trajtohej.

Një infermier mashkull, i shoqëruar nga dy burra të armatosur, dyshohet se ka rrahur menaxherin.

Kreu i drejtorisë së shëndetësisë, mjeku Ahmad Hajj Hassan, mohoi pretendimet në mediat sociale se ishte një përpjekje e dështuar për të rrëmbyer Aya.

“Akuzat për rrëmbim ishin një keqkuptim. Kjo ishte një çështje tërësisht e brendshme e lidhur me spitalin dhe nuk kishte asnjë lidhje me foshnjën,” tha ai për BBC, transmeton Klankosova.tv.

Mijëra njerëz ofruan adoptimin e foshnjës javën e kaluar, pasi historia e saj u raportua gjerësisht nga mediat vendase dhe ndërkombëtare.

Gjithsesi, drejtoria e shëndetësisë është e vendosur që të ketë prioritet mirëqenien e saj dhe të veprojë me kujdes me procesin e birësimit, sipas burimit.

Nëna e Aya-s shkoi në lindje menjëherë pasi shtëpia e tyre familjare në qytetin e Jidayris u shkatërrua nga tërmeti 7.8 ballë që goditi Turqinë jugore më 6 shkurt, transmeton Klankosova.tv.

Ajo vdiq pasi lindi Aya, e cila ishte ende e lidhur me kordonin e kërthizës kur u gjet nga shpëtimtarët.

Babai i Aya-s, katër vëllezërit e motrat dhe një hallë vdiqën gjithashtu në katastrofë./Klankosova.tv/.

The post Aya, foshnja që lindi nën rrënojat e tërmetit në Siri zhvendoset në një lokacion të sigurt appeared first on Klan Kosova.

[#item_full_content]