Gjilan.AL

G-Lan City

Atsu vazhdon të jetë nën rrënoja edhe tetë ditë pas tërmetit të tmerrshëm në Turqi

Vendndodhja e Christian Atsu mbetet e panjohur më shumë se një javë pas tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë – ka thënë agjenti i futbollistit të skuadrës turke, Hatayspor.

Pas tërmeteve me magnitudë 7.8 dhe 7.5 që i goditën këto vende më 6 shkurt, pati raporte fillestare se ish-mesfushori i Newcastle Unitedit ishte shpëtuar nga rrënojat e një ndërtese të shembur.

Por, agjenti i ganezit, Nana Sechere, postoi më pas mesazhe në Twitter (më 8 dhe 9 shkurt) duke thënë se Atsu nuk ishte gjetur ende.

I am currently in Istanbul.

The situation remains the same, Christian Atsu is yet to be found.

Unless I see Christian, or speak with him, I have no further updates. #prayforAtsu #PrayForTurkey

— Nana Sechere (@iAmNana7) February 9, 2023

Të martën, përfaqësuesi i 31-vjeçarit ka dhënë përditësime të reja duke konfirmuar se klienti i tij nuk është gjetur ende, derisa janë gjetur dy palë këpucë.

“Kanë kaluar nëntë ditë nga tërmeti dhe ende nuk e kemi gjetur Christianin. Ndodhem në vendin e tërmetit në Hatay me familjen e Christianit. Skenat janë të paimagjinueshme dhe zemrat tona janë thyer për të gjithë njerëzit e prekur”.

It has been 9 days since the earthquake and we still have not located Christian.
I am at the quake site in Hatay with Christian’s family. The scenes are unimaginable and our hearts are broken for all the people affected.

— Nana Sechere (@iAmNana7) February 14, 2023

 

“Gjatë kohës që jam këtu, kemi qenë në gjendje të gjejmë vendndodhjen e saktë të dhomës së Christian Atsu, dhe ne kemi gjetur dy palë këpucë të tij”.

“Dje morëm konfirmimin se imazhet termike po tregonin shenja jete deri në pesë njerëz, megjithatë, më është thënë se i vetmi konfirmim i vërtetë i jetës është përmes shikimit, nuhatjes dhe zërit, dhe për fat të keq nuk ishim në gjendje (ta) gjenim Christianin”.

During my time here we have been able to locate Christian Atsu’s exact room location, and we have found two pairs of his shoes.

— Nana Sechere (@iAmNana7) February 14, 2023

“Kjo është një situatë e vështirë dhe ne u jemi jashtëzakonisht mirënjohës të gjitha ekipeve të shpëtimit turk dhe të huaj, civilëve vendas dhe vullnetarëve për përpjekjet dhe reagimin e tyre në shpëtimin e të mbijetuarve. Megjithatë, kemi nevojë urgjente për më shumë burime, duke përfshirë një përkthyes, në terren”.

“Gjërat po ecin tepër ngadalë dhe si rezultat i kësaj shumë shpëtime po vonohen dhe jetët po humben për shkak të mungesës së burimeve në dispozicion të punëtorëve. Është për të ardhur keq që klubi nuk është në terren me ne, krah për krah, në kërkim të Christianit”, ka thënë mes tjerash agjenti i Atsu.

Things are moving incredibly slow and as a result of that many rescues are being delayed, and lives are being lost due to the lack of resources available to the workers. It is unfortunate that the club is not on the ground with us, side by side, in the search for Christian.

— Nana Sechere (@iAmNana7) February 14, 2023